2023-12-07, 00:55
  #12073
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av KaktusFlaktus
Trump är inte kriminell, utan ett offer för det globalistiska etablissemanget, hur kan du inte veta om en så enkel sak?


Men Trump var ju president och den bästa, så varför är att ett OFFER nu då?

Åh gråt gråt Trump är ett offer för ALLTING, men fatta då att han inte är kapabel till nånting.
Citera
2023-12-07, 06:32
  #12074
Medlem
klybans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Huggig
Men Trump var ju president och den bästa, så varför är att ett OFFER nu då?

Åh gråt gråt Trump är ett offer för ALLTING, men fatta då att han inte är kapabel till nånting.
Du griper efter alla snuttefiltar de kan hitta nu och detta i tron att alla bevis försvinner, att alla vittnen försvinner och alla kronvittnen som vittnar emot donalds för slippa straff för sina egna brott ska försvinna.

Och så spelar de apa också, och för de skäms att de satsat på en kriminell wannabie diktator som nu skördar frukten av de brott som försöktes på.
Rätt skoj och se de börjar åtala de som kom och försökte med falska elektorer nu också, men antar de nu inbillar sig algen inte ska gälla dom heller och tror prata om annat som inte ens existerar skulle hjälpa dom
Citera
2023-12-07, 08:11
  #12075
Medlem
KaktusFlaktuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Huggig
Men Trump var ju president och den bästa, så varför är att ett OFFER nu då?

På vilket sätt är det en motstridighet? Jag är ju i vårt sammanhang den bäste, men likväl ett offer för din ignorans.
Citera
2023-12-07, 15:46
  #12076
Medlem
klybans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KaktusFlaktus
På vilket sätt är det en motstridighet? Jag är ju i vårt sammanhang den bäste, men likväl ett offer för din ignorans.
Nä, det existerar inget motstridigt och när man bryter mot lagen och får ett åtal på sig och att det ska prövas dom stol.
Jo, du är bäst på skriva skräp, men algen bryr sig inte om ditt skräp, utan nu ska detta prövas i domstolen då det är lagbrott.

Eller försöker du säga att donalds tår över lagen?
Citera
2023-12-07, 22:11
  #12077
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av KaktusFlaktus
På vilket sätt är det en motstridighet? Jag är ju i vårt sammanhang den bäste, men likväl ett offer för din ignorans.

Du har rätt. Trump är ett offer för sin egen narcissism och sociopati. Han vet inte när nog är nog. Nu tog han det för långt. Så detta liv han lever nu kommer att sluta på ett sätt där han får stå för sina handlingar. Don't do the crime if you can't do the time.

Trump borde ha lämnat över presidentposten till den valde 2020 och han hade kunnat leva ett gott liv och ses som den bäste presidenten av alla för många miljoner människor. Men nog var inte nog. Och det man gör får konsekvenser.

Vad som ska hända för de som har fallit för Trump som några få föll för Jim Jones där 918 begick ett kollektivt självmord där de drack förgiftad Kool Aid. Här har flera tusen i stället begått brott där fängelse var en av konsekvenserna. Men vi har ju alla de som har virvlat in i den här gemensamma psykosen. Ingen funtad människor får för sig att enormt många demokrater har samverkat genom att utföra en massa saker för att fuska i ett presidentval i USA och lyckas fuska vi över 60 rättegångar kring ett sånt fusk att inget händer. Det är så jag jävla märkligt att du och ni andra inte förstår det. Och inte en enda röstmaskin har det varit något fel som kan stötta detta.


Hur skulle något sådant kunna ske utan en enda människor som erkänner att de gjorde fel som fuskade. Det händer inte.


Och en revolution för att Trump ska få sitta kvar som president som den här tråden handlar om är ju fullständigt jättekonstigt. Varför är Trumps känslor så viktig för dig? Så viktig att du tror på konspirationsteorier som inte är av denna världen. För det handlar ju inte om andra människor, det handlar ju att man ramlat in i Trump narcissism. Du förvrider din personlighet för att du inte kan värja dig. Du kan inte värja dig mot hans makt över ditt tänkande. Och det är ju det det handlar om kring sociopater och narcissister som man har på arbetsplatsen eller i släkten att en del sugs in och tror på allt galningen rapar upp.

Men här har vi en som har tillskansat sig mycket makt över folk med kontroll över youtubekanaler, kabelnyheter och en massa karismatiska människor som hjälper till. Folk som får för sig att de elektorskandidater och sugs in i konspirationen. Folk begår brott för saker Trump hittar på. "Hitta de antal röster" , "Säg i alla fall att ni i Ukraine utreder Joe och Hunter Biden" . Han skickar inte hjälp till Pence som de vill hänga, Trump hör detta själv på TV och han reagerar inte för han vill att den här "revolutionen" som den här tråden handlar om ska ge honom makt att utfärda undantagstillstånd så att han kan få fler människor att agera mot sunt förnuft och mot konstitutionen så att han kan få sitta kvar som president. Han ger sig inte. Men för guds söte jesus kan folk ta sig ur psykosen. Sök hjälp på en hälsocentral.

Det hela är mycket intressant. Psykologstudierna hur Trump har lagt upp detta och vilka Giulianis som finns. Sydney Powell ja alla som har dragits med. Svaga psyken handlar det ju inte alltid om men något slags fel är det ju, kanske ursprungligen ett sätt att inte bli mördade av överstepsykopaten. Någon funktion har det ju. Lindsey Graham var emot först men orkade inte hålla emot länge. McCain måste rulla i sin grav, spinner runt och skriker för helvete Lindsey!

Folk verkar tro att de ska få sitta vid Trumps bord i himlen. Istället kommer de att känna sig förnedrade när de läser eller ser hur de själva agerat i detta. Det är totalt vettlöst. En religiös energi för att Trump ska få vara president om han vill. Och vad ska han ha den makten till? Tro att han ska hjälpa någon HAHAHA kan bara skratta rakt ut här ... men nu är det bra för den här gången. Ryck upp er och sök hjälp.

Trump pratar rätt ofta (jämfört med andra politiker) att folk ska avrättas. Det var någon nyss men jag minns inte, men jag minns där han sa att fyra svarta afrikanska tonårspojkar skull avrättas för den våldtäkt de misstänktes för. Det framkom sen att de omöjligen kunde varit på plats. Men Trump han kände det virvla kring kuken av tanken på att avrätta svarta barn.

How many people died in Jim Jones Church?
LOS ANGELES - Forty-five years ago this week, 918 people died in a mass murder-suicide orchestrated by the Rev. Jim Jones at a jungle settlement in Guyana, South America – a horror that remains nearly unimaginable to this day.


It's widely accepted that Jones had narcissistic personality disorder (NPD). Today, it's estimated that approximately 5% of people have NPD. As with most cult leaders, his allure was that of a charismatic, dynamic leader who captivated his followers through passionate speech and displays of benevolent power.4 feb. 2023
Citera
2023-12-08, 19:24
  #12078
Medlem
https://www.cnn.com/2023/12/08/politics/former-police-chief-sentenced-to-11-years-for-involvement-in-january-6-capitol-attack/index.html


https://www.cnn.com/2023/12/07/politics/candidate-for-george-santos-old-seat-convicted-for-his-actions-in-january-6-capitol-attack/index.html

Det kostar på att göra statskupp.
Citera
2023-12-13, 18:17
  #12079
Medlem
whogivesafucks avatar
Börjar hända saker för den store kejsaren här också.
Analyserna av telefondata är klara och skall innehålla material som är tråkiga för honom.

"Jack Smith announced in a Washington, D.C., court filing on Monday that he intends to call three phone data experts to testify about Trump's movements and social media posts during the January 6 riots at the Capitol building."
https://www.newsweek.com/donald-trump-freaked-out-phone-data-extraction-harry-litman-1852026?piano_t=1

Vad kan det vara för smaskens? Kan det ex.vis vara information som visar han ljugit?
Citera
2024-01-06, 23:29
  #12080
Medlem
0rganets avatar
På årsdagen av terrorist angreppet på kongressen så är video när Josh Hawley visade sitt mod vid angreppet aktuell:
https://x.com/ProjectLincoln/status/1550295285246660609?s=20

Tror han kommer få svårt 2024 att bli återvald efter detta.

Citera
2024-01-06, 23:34
  #12081
Medlem
Japhys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 0rganet
På årsdagen av terrorist angreppet på kongressen så är video när Josh Hawley visade sitt mod vid angreppet aktuell:
https://x.com/ProjectLincoln/status/1550295285246660609?s=20

Tror han kommer få svårt 2024 att bli återvald efter detta.

För att han åkte i en rulltrappa och i andra klippet skyndade sig tvärs över en korridor?
Citera
2024-01-06, 23:34
  #12082
Medlem
0rganets avatar
Joe! säger lite på årsdagen av Donalds kuppförsök:

"More than 1,200 people have been charged for their assault on the Capitol.

Collectively to date, they have been sentenced to more than 840 years in prison.

And what has Trump done?

He’s called the insurrectionists “patriots” and promised to pardon them if he returns to office.
"
https://x.com/JoeBiden/status/1743761865065279528?s=20

Citera
2024-01-06, 23:35
  #12083
Medlem
0rganets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Japhy
För att han åkte i en rulltrappa och i andra klippet skyndade sig tvärs över en korridor?

Varför var han så rädd för de fredliga MAGA terroristerna, han är ju en av dem!

Citera
2024-01-06, 23:41
  #12084
Medlem
Japhys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 0rganet
Varför var han så rädd för de fredliga MAGA terroristerna, han är ju en av dem!

Varför tror du att han var rädd?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in