2020-12-03, 16:16
  #13
Medlem
kyrkstockens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av mjukmjukare
Gustaf III var ju också under sin tid och därefter känd som homosexuell.

Sen finns det skvaller som inte är bekräftat om flera Kungar och där kanske Karl XII är mest känd. Men icke fastslaget.
Rykten om de som inte ville reproducera sig kunde också leda till ”att snacket gick”

Men Gurra V och Gustaf III är nog de enda två som det finns substans bakom.

Det där är bara trams och beror på kunskapsbrist pga flumskolan. Gustav den III spelade bara feminin för det var högsta mode. Som att vara hipter på södermalm.
Han älskade och knullade sin fru. Han var dock oerfaren och blyg.

Gustav den 5 var däremot vrålbög.
Citera
2020-12-03, 16:21
  #14
Medlem
Jagersros avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kyrkstocken
Det där är bara trams och beror på kunskapsbrist pga flumskolan. Gustav den III spelade bara feminin för det var högsta mode. Som att vara hipter på södermalm.
Han älskade och knullade sin fru. Han var dock oerfaren och blyg.

Gustav den 5 var däremot vrålbög.
Vrålbög ? ha ha ... nytt ord för mig !
Citera
2020-12-03, 16:55
  #15
Medlem
MaxWalters avatar
Citat:
Ursprungligen postat av mjukmjukare
Är Wikipedia ditt andra namn?


All information om de kungar och personer som nämns i tråden finns på Wikipedia.

Att jag nämnde Magnus Eriksson beror på att ingen annan i tråden har nämnt hans namn. För övrigt finns det många andra sidor på internet där man kan hitta information om Magnus.

Men du menar kanske att just Wikipedia är ett ställe som man inte får hämta information ifrån.
Citera
2020-12-03, 17:42
  #16
Medlem
hieroboams avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MaxWalter
Magnus Eriksson (1316 – 1374) kung av Sverige, Norge och Skåne.
Den heliga Birgitta spred illvilliga rykten om att kungen hade haft sexuellt umgänge med en riddare. Hon skrev att detta var känt både inom och utom riket.

Av alla tillmälen var öknamnet ”Magnus smek” det vanligaste.

Huruvida kungen faktiskt var homosexuell känner man inte till men helt klart är att hans fiender inom riket ville utmåla honom som sådan.
Smek hade en annan betydelse på den tiden. Finns inget belägg på att han skulle fiffla med män utom propaganda släppt efter hans död.
Citera
2020-12-03, 17:48
  #17
Medlem
mjukmjukares avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kyrkstocken
Det där är bara trams och beror på kunskapsbrist pga flumskolan. Gustav den III spelade bara feminin för det var högsta mode. Som att vara hipter på södermalm.
Han älskade och knullade sin fru. Han var dock oerfaren och blyg.

Gustav den 5 var däremot vrålbög.


Homotrams ang Gustav III ska du nog ta ett snack med Historikern Herman Lindqvist om.
Han delar inte din bild.

Du skriver som om du kände honom och hans fru. Var det så?

Citera
2020-12-03, 17:49
  #18
Medlem
Pausaniass avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Illa2222
Varför skulle folk prata om att gamle kungen var homosexuell? Han dog 1973 och varför ska vår nuvarande kung konfronteras med att hans farfar var homosexuell?
Inte Gustav VI Adolf utan Gustaf V. Han dog 1950.
Citera
2020-12-03, 18:07
  #19
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av skitpenna
har läst mycket nu om ätter i sverige och kungaled. snubblade över en wikipedia artikel som talar väldigt mycket för att våran kung (på den tiden) var smygbög. och dessutom betalade ut stora summor för att folk inte skulle tjalla ner han. den så kallade "Haijbyaffären"


Uppgifter gjorde gällande att Gustaf V gjorde närmanden mot och hade sexuella förhållanden med män. Mest känt har Kurt Haijbys påstående om en sexuell förbindelse med Gustaf V blivit, vilket efter kungens död gav upphov till den så kallade Haijbyaffären.
han betalade även ut 15000kr till kurt och även vid senare tillfälle dubbla till hans fru efter kurts död..
han betalade även en författare som skulle då skriva en bok om den så kallade Haijbyaffären men fick även han en stor summa utbetalat av kungliga hovet.
denna kurt haijby ska då ha fått tillstånd av kungen att bränna vin DOCK var han straffad sedan innan och d var då omöjligt att få tillstånd till det. men då kom bög gurra och gav han tillstånd för att ha sex med han. finns även skrivet att hans chaufför även ska ha berättat om homosexuella närmanden.
hur ser ni på detta? var kungens farfars far bög?
och hur ser kungafamiljen på detta idag? finns väl inte en enda journalist som grävt i detta och frågat?
Haijby är den förste som har kört baklänges på en monark
Citera
2020-12-03, 18:34
  #20
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DeValera
Drottning Kristina var inte kung, men väl en regent och det har väl spekulerats kring henne också, men jag är kanske lite tveksam till det.
Hon kröntes faktiskt till kung. Ja, just kung, och inte drottning. Men drottning kallades hon förstås i folkmun. Jag tror inte att hon var lesbiskt lagd. Det finns relativt väldokumenterat att hon hade en kärleksaffär med någon högt uppsatt adlig person i Rom, minns inte riktigt vem det var. Eventuellt en kardinal eller ngt liknande. Huruvida de hade en fysisk relation är mer osäkert, men på ett emotionellt plan så kan man rätt säkert fastställa att de älskade varandra.
Citera
2020-12-03, 18:38
  #21
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av skitpenna
varför pratar ej folk om detta? e född på 80talet o hade ingen jäkla aning. kungen borde konfronteras med all info. knullar säkert män han också.
Tror säkert kungen vet mer om sin släkt än vi gör. Detta med V-Gurra är gamla nyheter. Kung Carl XVI Gustaf har inget med saken att göra och kan knappast ändra historien. Man är inte ansvarig för sin farfars handlingar.
Citera
2020-12-03, 19:05
  #22
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Pausanias
Inte Gustav VI Adolf utan Gustaf V. Han dog 1950.

Dvs nuvarande kungens farfarsfar
Citera
2020-12-03, 20:38
  #23
Medlem
Är det inte efter V-gurra som Kungens kurva är uppkallad? Idag en handelsplats utanför Stockholm (bl.a Ikea). Kungens chaufför körde av vägen där. Ryktas om att V-gurra gjorde ett blåsjobb på chauffören som då tappade kontrollen på bilen. Sant eller falskt?
Citera
2020-12-04, 11:14
  #24
Medlem
Himmelstosss avatar
Ärligt talat är det mest rykten om Gustaf V också. Det mesta baseras på Haijbys egna uttalanden och han var en känd mytoman.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in