Citat:
Ursprungligen postat av
morganat
Därför att jag efter ett tag flera gånger får meddelandet att lösenordet är fel. Jag försöker då byta lösenordet. Som SMS får jag en återställningskod på min mobil. Allt oftare säger Google att jag återgett "fel" återställningskod. Väldigt tidsödande. Ytterst stressande. Nu kommer jag inte in alls vare sig på mitt Googlekonto eller mitt G-mailkonto. Tja vad gör man? Ska man öppna ett microsoftkonto istället? Har inte hört talas om att man ska hålla sig med flera e-mailadresser.

Men G-mail och Google-kontot har ju samma lösenord så det är ju ganska självklart att du inte kommer in.
Låter ju som du inte kan ditt lösenord och klantar dig, så spelar ju ingen större roll vad du har för något.
Jag menar att du ska ha ditt Google-konto länkat till en annan mail för återställning om du tappar mobilen eller något sånt. T.ex kan du ha protonmail.
Du skriver ner lösenorden du behöver någonstans på papper som du kan ha bland viktiga papper, så sätt om något händer som mobil eller dator kraschar så har nedskrivet saker icke-digitalt ifall något händer.
Om du angett fel återställningskod så får du väl bara be om en ny helt enkelt, de hade ju varit mycket krångligare om du inte fick en kod alls.