Citat:
Ursprungligen postat av
black_devil
Nuddlar är billigt men fixa lite grönsaker o köttbullar eller något extra för o fylla ut.
går absolut spara pengar ordentligt

Nudlar är INTE billigt om du ser till kilopris! Dessutom är det näringsfattigt. Fattar inte varför vissa envisas med att tro att nudlar är så bra.
Då är det bättre att man köper billig spaghetti och gör en köttfärssås till.
Mina råd är att kolla i de utskick diverse affärer gör varje vecka alt. gå in på deras hemsidor och kolla. Köp grönsaker som är i säsong (går att kolla på nätet). Rotfrukter är i regel billigt.
Om du bor på landet och har barrskog i närheten kan du på sommaren gå ut och plocka blåbär förutsatt att du inte har svårt att böja dig. Detta gör jag varje sommar. Det blir gott om gratis och god näring i frysen.
Kolla i affärer om kött, mejeriprodukter och dylikt som har kort datum. Då är det i regel nedsatt pris.
Vet inte riktigt hur mycket mina matkostnader ligger på men har ibland lyckats komma ner på runt 375 kr per vecka. Har t.om lyckats pressa ner det till 150 kr ett par veckor men det är inte något jag rekommenderar.