Citat:
Ursprungligen postat av
AkademikerAlma
Jo, men det det är väl en liten del av mig som mest bara vill se vad som händer. Men jag tycker mest att hela konceptet är skumt. Om de inte har tobakslicens borde dom väl inte få sälja nikotin produkter? Varför ta en annan vara som har samma moms som cigg, hur kan dom vinna på det? Finns det fulcigg som ser så legit ut att man inte kan se/smaka skillnad. Jag har bara så många frågor. Kan ciggen vara stulna? Varför är överdelen av hyllan tom? Man ser alltså fortfarande tydligt ciggen från disken, men kan det vara för att "ehhh ahhh, iom att vi inte kan sälja dessa ciggen så står dom bara här för vi har inte nått bra sätt att få bort dom, mr konstapel".
Så många frågor, så lite svar.
Jag har köpt fulcigg och jag kan säga att de inte var legit, de var 3 paket för 50 kr så det var anledning till att jag köpte skiten. Skulle ciggen varit precis som vanliga cigg så vad fan spelar det för roll? Det är cancerframkallande gift man röker i vilket fall.
Fula cigg smakar lite mer brandrök och är inte direkt så lena som vanliga.
Dessutom var texten på paketet inte svenska utan snarare ryska eller något sånt med andra bokstäver.
Det är säkert något lurigt de håller på med.
Jag har själv sätt en gubbe som ägde en liten butik gå och handla på hemköp ballerina kakor för att sen ställa in i sin egna butik.
Nu kanske detta med snuset var att han ska sälja av snuset men inte gör det, och har köpt in cigaretter ifrån annat håll då det säljer bättre men inte är sponsrat.