Citat:
Ursprungligen postat av
Zaedrews
Så nu ska de få ännu mer rättigheter. Detta folk som är de mest rasistiska som finns. Det är blodprov som gäller för att du ska kunna kalla dig same och få rösta i deras val. De är inte heller någon ursprungsbefolkning i Sverige. De flesta kom från Ryssland på 1800-talet. Hur länge ska detta vansinne fortgå?
"Ryssland på 1800-talet"
Jag må vara FB största dödsknarkarnazist. Men att samer inte skulle vara ursprungsbefolkning...I NORRA Sverige är ju helt befängt.
Det bodde sydsamer/skogssamer nere i Värmland och Uppland ända in på början av 1800-talet.
Carl von Linne mötte samer utanför Sundsvall på 1700-talet.
Sydsamiska talades i Härjedalen och Närke långt in på 1800-talet.
Vi etniska svenskar/skandinaver är självklart ursprungsbefolkning i Södra och mellersta Sverige. Men samerna och kvenerna(finnar) bebodde Norra Skandinavien först.
Vi (samer och svenskar) är båda urinvånare i Skandinavien.
Att politikerna nu lyfter upp en grupp, samerna, som urinvånare för att de är en minoritet är klassiskt kultur marxistisk politik. Skapa osämja bland befolkningsgrupper. Prioritera en men inte den andra.