2020-10-21, 23:44
  #25
Medlem
Kolgrill-ftws avatar
Det högst ironiska är att allt vänstermänniskor vurmar för är det som muslimerna kommer krossa.
Man bjuder glatt och villigt in liemannen på te.
Citera
2020-10-21, 23:47
  #26
Avstängd
Frawjons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Roidbert
Tycker själv att det är paradoxalt minst sagt. Visst kan man förstå att en del cynicism är inblandad på hög nivå, men hur resonerar egentligen de flesta? Högermänniskor som ofta har vettiga värderingar själva passar på att kasta skit över muslimer p.g.a. att kvinnan är underordnad mannen i Islam och bögeri inte uppmuntras som i den numera dekadenta västvärlden. Socialliberala pajaser av olika slag som älskar vidrigheter som feminism, HBTQ och annan skit verkar helt enkelt ignorera dessa attityder som går emot deras världsbild.

Röstade själv på SD och tycker att vi måste sätta svenskarna först i Sverige, men för den sakens skull tycker jag inte att det är rimligt att kritisera utlänningar utifrån sinnessjuka socialliberala normer.

Jag känner kommunister som är emot islam. Likadant är knappast riktigt gamla sossar islamvurmare. Min mormor var det verkligen inte.

För övrigt kan du googla lite om vad Marx tyckte om islam eller araber och turkar öht. Det var inga snälla ord precis.
Citera
2020-10-22, 00:21
  #27
Medlem
grungewhores avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LeifD2
Tja, du såg ju hur det gick i Iran med socialsiterna som hjälpte islamisterna där...
Dom flesta socialister i väst känner dock inte till det. Bildning och studier av nutidshistora, särskilt från fjäärran länder, är inte något som den moderne västerländske socialisten ägnar sig åt.
nej, precis, särskilt när historia = förtryck 😂
jag tänker det finns en vad jag alltid tyckt är socialdemokratisk, men förstår att det är kulturmarxistisk, hybris i vad man ska åstadkomma. man har en naiv bild av sig själv som behållare av makt, särskilt när man väljer en så pass våldsam sängkamrat som islam.
Citera
2020-10-22, 00:24
  #28
Medlem
Mongoprofetens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bill-N
Vänstermänniskor är kanske lite mer toleranta. Det betyder inte att vänstermänniskor tycker om islam, det gör de inte. Men är man lite mera vidsynt så kan man tolerera mera. Vi som ligger i mitten är tveksamma till islam.

Är du säker på det din hycklare? Dina tidigare vänsterblivna inlägg är rena motsatsen:

Citat:
Flyktinginvandring handlar i första hand om medmänsklighet och humanitet, två begrepp som är okända för SD. Inte om ekonomi.

Jag stöder hellre 9000 afghaner än 9000 sverigedemokrater.

Ja, jag är PK och jag är stolt över det. Vi är vi PK som upprätthåller landet. Alla jag känner och respekterar är PK.

https://www.flashback.org/sp64240836

Citat:
Verkar vara väldigt PK här att vara emot böneutrop. Tillåt mig att tänka lite radikalt. Det uppvaknande vi upplever i Sverige nu är att många vågar ifrågasätta kristendomen. Böneutropen kan vara stimulerande för oss vanliga svenskar i vår sekulariseringsprocess som många av oss är inne i. Så låt oss vara lite toleranta nu och låt oss lyssna på det vackra böneutropet och känna oss lite exotiska här på hemmaplan under några minuter. Varför inte besöka Växjö för att på plats bilda sig en uppfattning om huruvida det är en störning. Så jag säger: sluta vara så PK. Släpp religionen loss. Det är vår.

https://www.flashback.org/sp64071209

Så varför snackar du så mycket skit din landsförrädare?
Citera
2020-10-22, 00:41
  #29
Medlem
Jag är nationalsocialist, och således rätt vänster, men jag är samtidigt rasmedveten och hatar bruna och svarta människor, så folk brukar förpassa mig som högerorienterad.

I egenskap av sann nazist kan jag säga som så att jag hatar muslimer för att islam är en totalitär ideologi som fullständigt kör över allt och alla där den får fotfäste. Stora delar av Indien var hinduiska innan islam fick fäste där. Irak var kristet innan islam fick fäste där. Syrien bestod av yazidier och kristna innan islam fick fäste där. Istanbul var Konstantinopel innan islam fick fäste där. Och så vidare, i all evighet.

Om svenskarna lägger sig platt så kommer jag att dra mig undan och leva ut mina dagar i isolering och ensamhet. "Den siste svensken" har ändå en viss klang, eller vad tycker ni?

Hell seger.
Citera
2020-10-22, 01:27
  #30
Medlem
Drozds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LeifD2
Både islam och socialsim är ideologier som åsidostter det individuella till föremån för gruppen. Det finns alltså en påtaglig likhet i själva fundamentet till båda idologierna.

Inom islam så sker förtrycket genom hot om "helvetet" samt fysiskt våld mot dom som inte följer islams lag. Och dom som följer till punkt och pricka kommer till paradiset. Inom islam anses det också fint att dela med sig till den som inte har, det är en väg att köpa sig en bättre position till att komma in i paradiset efter döden.

Isom socialsim så skall andra dela med sig till dom som inte har, förträdelsevis till socialsiterna själva. Detta åstadkoms genom hot om fängelse (som också gärma verkställs) samt sociala påtrycknigsmedel om att det är fult att vara egoistisk och smita från skatt (något som socalister dock själva gör så fort tillfälle erbjuds).

Båda är också globalistiska ideologier, som strävar efter att alla skall tycka likadant, överallt.

Du är en klok man så vitt jag vet, men här är du helt fel ute. Vänstermänniskorna omfamnar islam endast pga det faktum att muslimer (ännu så länge) är en minoritet. Och minoriteter är alltid offer i socialisternas hierarki, spelar ingen roll vilken åsikt de har. Att muslimernas värderingar går rakt emot socialismen spelar liksom ingen roll.
Faktum är att den normale SD-anhängaren (som ju såklart hatar muslimer) har mycket mer gemensamt med islam än med vänstern (hårda straff, konservativ kvinnosyn, osv).
Citera
2020-10-22, 01:31
  #31
Medlem
Vänstermänniskor gillar förtryck. Marxismen står de nära om hjärtat. Hitler var vänster.
Citera
2020-10-22, 01:53
  #32
Medlem
Pansarhyenas avatar
Finns flera förklaringar till varför vänstern är så pro-muslimsk.

# Eftersom den historiskt sett varit mer invandringsvänlig och eftersom den bedriver en politik som erbjuder större (kortsiktiga materiella) fördelar för underklassen så röstar de flesta invandrare på vänstern. Muslimer är med andra ord värdefulla som valboskap.

# Folk på högerkanten var först med att varna för konsekvenserna av muslimsk massinvandring. Då måste vänstern vara emot. (Låter det överdrivet? Se då hur V svängde i EU-frågan med explicit hänvisning till att man i ingen fråga ville stå på samma sida som SD!)

# De äldre här på forumet minns att den mest känsloladdade politiska frågan före massinvandringen var Palestinafrågan, och där stod ju vänstern på palestiniernas sida. Detta banade säkerligen i viss mån vägen för en positiv syn på muslimer i allmänhet.

# Av ibland opportunistiska, ibland genuint omtänksamma skäl tenderar vänstermänniskor att måna om minoriteter.

# På enstaka punkter sammanfaller vänsterns och islams värderingar. T.ex. i synen på ränta som något förkastligt och i synen på den manliga blicken som något kvinnor måste skyddas ifrån.

# För materialistiska vänsteranhängare finns kanhända en förbjuden lockelse i den genomsnittliga muslimens innerliga religiositet? Kanske även i den muslimska kvinnosynen, då man innerst inne tycker att det feministiska projektet gått för långt?

# Sedan finns det förstås många på vänsterkanten som egentligen inte alls tycker om islam, men de är naivt övertygade om att muslimerna kommer att förvandlas till vanliga svenskar vid mötet med vårt samhälle. För att vänstermänniskor helt enkelt är lite naiva...???
Citera
2020-10-22, 02:00
  #33
Medlem
AE86s avatar
I denna tråd kan vi läsa färgstarka åsikter om muslimer och vänstern från folk som aldrig överhuvudtaget träffat eller samtalat med varken en muslim eller någon från vänstern, sannerligen Flashback Forum i sin renaste form.
För de som någonsin plockat upp en historiebok så borde vänsterrörelsens relation till religiös extremism vara ganska klar men med tanke på vilken forumdel jag skriver i så kan jag ta ett exempel lite närmare i tiden, nämligen syriska inbördeskriget. Den mest drivande styrkan i striden mot IS under det syriska inbördeskriget är SDF, en i allra högsta grad socialistisk koalition av diverse beväpnade vänstergrupperingar verksamma i mellanöstern. YPG som är den främsta grupperingen i koalitionen förespråkar och implementerar en form av anarkistisk socialism baserad på PKKs ledare Abdullah Öcalans skrifter.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Syri...ocratic_Forces

Bara för några dagar sedan så slog Afrins Befrielserörelse, en socialistisk grupp baserad i det Turkiskt ockuperade Afrin, ut 2 ledare ur den islamistiska gruppen Firqat al-Hamza.

Som vidare exempel kan man kolla på marxistiska grupperingar i Palestina och deras relation till Hamas som är en islamistisk institution.

Vill ni ha flera historiska exempel så är det inte så jävla svårt att kolla upp själv även med Flashbacks informations-frånstötande hobbynazisters mått mätt.
Det jag vill säga med det här är att antifascism inte bara är att slå ner nazister på gatorna eller hänga ut NMR-anhängare på internet, det är att bekämpa alla former av förtryck oavsett var och av vem det härstammar ifrån.

Angående muslimer och islam i största allmänhet så växte jag själv upp i en förort där majoriteten av skolkamrater och kompisar var muslimer, många av dem umgås jag med även idag och jag känner ingen som inte fördömer de problem som religiös fundamentalism medför. Jag har många muslimer som kollegor och jag har också många muslimska vänner och ingen av dem speglar den bilden av islam som man får om man endast sitter inne på eko-kammaren Flashback. En enda stor grupprunk där människor utan förstahandsupplevelser uttalar sig om folkgrupper man aldrig kommit i kontakt med men som man skapat sig en egen skräckbild i huvudet av.
Du kommer inte heller att träffa någon på vänsterkanten som inte tycker att t.ex hederskulturen som förekommer i vårat samhälle är fruktansvärt och borde bekämpas, likaså de former av förtryck som kommer från all form av religiös fundamentalism.
Flashback-rassar har också en sån sjuk jävla oförmåga att skilja på socialister, liberaler och sossar. Hade ni lagt ens den minsta energi på att lära er om vänstern hade ni märkt för länge sen att socialister hatar sossar lika mycket som högern.

Har egentligen mer att tillägga här men klockan är mycket och jag är trött, vänligen lämna era inskränkta och misinformerade svar här så återkommer jag imorgon, sug kuk.

Mvh vänstermänniska
Citera
2020-10-22, 09:00
  #34
Medlem
Roidberts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Familjefarsan
Jag är nationalsocialist, och således rätt vänster, men jag är samtidigt rasmedveten och hatar bruna och svarta människor, så folk brukar förpassa mig som högerorienterad.

I egenskap av sann nazist kan jag säga som så att jag hatar muslimer för att islam är en totalitär ideologi som fullständigt kör över allt och alla där den får fotfäste. Stora delar av Indien var hinduiska innan islam fick fäste där. Irak var kristet innan islam fick fäste där. Syrien bestod av yazidier och kristna innan islam fick fäste där. Istanbul var Konstantinopel innan islam fick fäste där. Och så vidare, i all evighet.

Om svenskarna lägger sig platt så kommer jag att dra mig undan och leva ut mina dagar i isolering och ensamhet. "Den siste svensken" har ändå en viss klang, eller vad tycker ni?

Hell seger.

Du är alltså emot Islam för att den är totalitär i sig, eller för att du ser religionen som motstånd till din egna totalitära ideologi? Eller du kanske anser att nationalsocialismen inte är totalitär i sin natur. Annars är väl den rimliga kritiken ur nationalistisk synvinkel mot både Islam och kristendomen att de är globalistiska religioner.

Sedan är det värt att nämna att det tog lång tid innan folk konverterade till Islam. När Kalifatet var som starkast utgjorde muslimer en liten minoritet av befolkningen. Finns spekulationer att det berodde på att färre betalade jizya-skatten som endast gällde icke-muslimer när fler hade konverterat. För övrigt bytte Konstantinopel inte namn till Istanbul förrän 1930 och det berodde på turkisk nationalism, inte religion.
__________________
Senast redigerad av Roidbert 2020-10-22 kl. 09:06.
Citera
2020-10-22, 09:03
  #35
Medlem
wwrs avatar
Citat:
Varför är högermänniskor emot Islam medan vänstermänniskor inte är det?
Mycket enkelt.

Vänstern tar hit muslimerna och högern sprider hatet mot dem. Blocköverskridande samarbete typ JÖK:en för att maximera konflikt och kaos.
__________________
Senast redigerad av wwr 2020-10-22 kl. 09:08.
Citera
2020-10-22, 12:09
  #36
Medlem
HenrikLarsson99s avatar
Vad än högermänniskor attackerar hårt vill vänstermänniskor försvara. Det är därför det finns vänsterdemonstrationer till stöd för utländska våldtäktsmän medans högern är upprörda över själva våldtäkten. Det ädlaste man kan göra som en vänsterstolle just nu är att försvara en afghansk flykting som våldtagit ett barn. Det ligger högst upp på deras pyramid.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in