Undrar också hur fan det gick till att han sover bredvid desperados och inte Narkos?
I SÄNGARAN I GÅR innan sagan började.
Simon Judith Madde pedram Adrian Nardos Emelie Dennis .
Adrian ville att Nardos skulle klia honom samma veva som vanligt ville Nardos att han skulle klia henne.
DÅ sa Madde att hon kunde klia honom istället, så då flytta han på sig till Madde.
Som låg och klia han i ca 3 timmar AD låg Blix stilla .
Jävligt stelt att titta på .
Efter 3 timmar så vände han ryggen och hon gav upp .
Madde gick senare in och la sig i sitt sovrum där Nardos låg oxå och sov efter sagorna
Jag uppfattade det som att det var Madde som frågade honom hur han såg på henne, och då sade han att hon var fin o så men kanske lite ytlig, att kläder och smink verkar betyda väldigt mycket för henne.
Då blev Madde lite stött och sa att hennes yrke inte definierar henne.
Han sade något om att det var ändå så han uppfattade Henne och då sade hon att det var hennes jobb men inte den hon var som person.
Så summa summarom blev ju att hon frågade honom om nåt och fick ett svar som hon inte gillade och per automatik så tycker hon att han svarar fel Istället för att lyssna på vad han säger.
Deras prat finns på Instagram kontot
BBhuset _2021
Ok, jag börjar med att skriva att jag inte försvarar dom gånger Simon betett sig illa, bara att jag ger min syn på saken. Den behöver inte stämma och så bara att det är saker jag ser som jag känner igen.
Jag vet inte om han sagt något om en diagnos men hans impulskontroll och känsloregister som går upp och ner skulle kunna vara ADHD.
Jag har själv svår ADHD men jag skyller aldrig mina misstag på det eftersom jag är medveten om min adhd och har genom åren lärt mig till viss del hur jag fungerar, hur jag ska hantera det mm. Och när det blir fel ändå så får jag bara stå för det, be om ursäkt och försöka lära mig.
MEN skillnaden för mig och Simon (om vi leker med tanken att det är tex adhd han har) är att jag är inte inlåst i ett hus med folk jag egentligen inte känner. Jag vet själv att det finns situationer jag bör undvika för att inte triggas, jag vet att det finns folk som omedvetet triggar mig och som jag undviker mm. Jag har här ute i "friheten" större möjligheter att välja själv och undvika situationer som triggar mina impulser. Det har inte han, dock har han satt sig i den situationen frivilligt såklart. Men han visste kanske inte att det skulle bli såhär och att han skulle reagera så och där inne har han ingenstans han kan fly för att samla sig. Just det att kunna backa, fly undan om jag handlat på impuls har varit viktigt för mig för att inte hamna i en ond spiral där jag handlar på impuls efter impuls efter impuls för att folk runt omkring mig inte förstår att när dom vill kanske hjälpa mig bara stjälper mig och att jag behöver totalt lugn för att själv kunna förstå och rannsaka mig själv.
Sedan finns det såklart mediciner för att reglera sina impulser en del och det kan också ta tid att hitta det som fungerar bäst. (ingen aning om han äter medicin för adhd)
Skulle kunna skriva mycket mer men jag är inte ute efter att försvara honom på något sätt, bara ge min syn på hans beteende.
Jag tror faktiskt att han kan ta lärdom av denna tid i huset om han är villig att reflektera på hur det var och varför det blev som det blev, när han kommer ut.[
/QUOTE]
Han har ADHD och tår sin medicin varje morgon i bikten. Jag tror tiden och att han inte haft Stephi där börjar ta ut sin rätt. BB borde ta ett rejält snack med Adrian att sluta provocera Simon, han borde veta bättre!
Det är skandal om Dennis åker mot Adrian i en omröstning. Ustmössan är den tråkigaste deltagaren i BB:s historia. Han bjuder aldrig på sig själv och sitter tyst när det är flera som diskuterar. Den enda anledningen att han har kommit så långt i tävlingen är för att han ser bra ut. Nu när folk i slutet av säsongen börjar bli trötta så är Dennis där och ger mycket energi till gruppen. Det kommer inte bli roligt att titta de tre sista veckorna om papegojknullaren inte åker ut. Det kommer bara bli tid i DC för Nardos och hennes blattebröder.
Tack vare äcklet nardos fans att mössan blir kvar! Dom stödröstar på mössan, ponera att Dennis åker idag, drömmen nästnästa måndag är då att Adrian sitter med nardos då ryker han direkt
Känner mig lite deppig idag då jag tror att Dennis åker. Hade inte Emelie suttit också hade lätt Dennis tagit AD. Hoppas på en tvist att ingen åker ut om det inte är AD som har minst röster..
Svårt att veta hur folk resonerar, jag själv skulle aldrig kommentera på Instagram men är ju en flitig tittare.
Ni som lägger tid på att skapa massa konton för att kunna rösta flera gånger. Ni är med på att det är en röst per enhet. Kanske onödigt att lägga tid på att skapa tio konton utan att ha tio surfplattor och telefoner.
Växla mellan olika VPN, wifi/mobilt bredband på varje nytt konto. Dock tidskrävande och krävs nog många gör det för att göra direkt skillnad. I detta fall tycker jag det är värt det för att rädda sista tiden i årets säsong och inte ha kvar mössan till final.
i natt när jag inte kunde somna kom jag på ett nytt tema:
BÖGVECKAN
Deltagarna delas upp i läderbögar och smygbögar.
Läderbögarna har till uppgift att få smygbögarna ur garderoben. Varje kväll ska smygbögarna placeras i varsin garderob. De som kommit ut under natten, får avancera till läderbög.
Den som är sist kvar i garderoben belönas med en extra röst.
Varje morgon startas med obligatoriska RFSL-möten, där läderbögarna ger tips och råd till smygbögarna.
Tävlingar under veckan:
1. Bastuklubben
Deltagarna ska sitta in en uppvärmd bastu, och den som sitter längst får en extra röst.
2. Gayradarn
En gayradar rullas in, och deltagarna ska en och en sitta under den. De övriga ställer frågor och radarn ger utslag beroende på vad deltagarna svarar. Den som får högst utslag belönas med veckans immunitet.
Veckan avslutas med en Prideparad där deltagarna får bära fantasifulla kreationer. Därefter avslutas kvällen med fest på bögklubb.
Garanterad succe utlovas. Och temat passar TV4 som hand i handske.
Jag tycker inte Adrian ger lite bekräftelse till Madde och sen backar som Emelie och många andra pratar om.
Tycker att det till 100 % märks att han inte är intresserad av Madde på det sättet och jag kan inte förstå hur hon inte kan förstå?
Eller för den delen tro att hon har en chans. Adrian är mjuk och snäll och vill inte såra någon, han drar sig mer till bossiga och bestämda tjejer som är raka i deras kommunikation. Madde är en fin tjej på all vis men jag tror inte hon har personligheten som han dras till. Det är klart att han hade kunnat säga jag är inte intresserad av dig på det viset. Det är enkelt men kanske inte så enkelt ändå, inte för Adrian som inte vill såra.
i natt när jag inte kunde somna kom jag på ett nytt tema:
BÖGVECKAN
Deltagarna delas upp i läderbögar och smygbögar.
Läderbögarna har till uppgift att få smygbögarna ur garderoben. Varje kväll ska smygbögarna placeras i varsin garderob. De som kommit ut under natten, får avancera till läderbög.
Den som är sist kvar i garderoben belönas med en extra röst.
Varje morgon startas med obligatoriska RFSL-möten, där läderbögarna ger tips och råd till smygbögarna.
Tävlingar under veckan:
1. Bastuklubben
Deltagarna ska sitta in en uppvärmd bastu, och den som sitter längst får en extra röst.
2. Gayradarn
En gayradar rullas in, och deltagarna ska en och en sitta under den. De övriga ställer frågor och radarn ger utslag beroende på vad deltagarna svarar. Den som får högst utslag belönas med veckans immunitet.
Veckan avslutas med en Prideparad där deltagarna får bära fantasifulla kreationer. Därefter avslutas kvällen med fest på bögklubb.
Garanterad succe utlovas. Och temat passar TV4 som hand i handske.