Citat:
Ursprungligen postat av
Ridne
Jo.. men hans tröst och pepp känns SÅ fejk när man ser det utifrån. Han väljer ut vilka tröstningar som pushar honom själv framåt och skiter i de som inte ger honom något. Som när Madde grät flera nätter i rad och han sprang runt och prankade och sket i henne.. grrrr. Tycker att de borde ha sett igenom det.
Sen kan det vara så att ingen vågar säga något negativt om honom men kanske tycker desto mer. Kanske flera st som tycker det vi tycker men trycker undan det tills de kommer ut därifrån.
För oss blir det tydligt och, som du skrev innan, Emelie ser det men antagligen p.g.a att hon släppte fram Madde istället för att fortsätta själv. Det hade aldrig blivit något där för hon tar aldrig initiativet enligt egen utsago och vi vet hur Adrian är. Hon vill inte se någon få honom.