Citat:
Ursprungligen postat av
appendixxiv
det är klart att det är upplyftande läsning efter dessa två matcher,men det har redan dragits paralleller till en ung carey price. pga bra positionering, lugn, spelar inte över, håller tätt vid vardera stolpar osv.. men lite för kraftiga ordalag så snabbt? åt andra hållet samma sak- som är j'ack huges och kakko kallades för ligans två sämsta spelare förra året...jag menar ge dessa unga spelare tid o kom med utvärdering sen. ofta så i nhl, knäreflex på allt
Kan bara hålla med, man drar för stora växlar för snabbt åt båda hållen.
Sens har en hel del målvakter som slåss om andraspaden, nu när Murray/D'accord är skadade och Högberg varit usel så öppnade det oväntat tidigt upp för Gustavsson som visat upp sin potential.
Detta är särskilt intressant då det är expansion draft.
Murray känns på förhand som målvaktsvalet vem man än frågar, men han har inte presterat och har 4års-6,25M. Om Gustavsson fortsätter att imponera så finns det chans att han blir protectad före Murray.