• 1
  • 2
2020-10-05, 20:14
  #1
Medlem
Citat:
Polisen larmades i kväll till Södra Biskopsgården på Hisingen i Göteborg.

Man fick via SOS in uppgifter om att det ska ha hörts skottlossning i området kring Köldgatan.

Vittnesuppgifter talar om att man hör 5-7 skott i rad.

Ett flertal polispatruller har larmats till platsen. På väg till platsen ska det ha framkommit uppgifter om att tre personer ska ha blivit beskjutna vid Köldgatan.

Två personer ska vara skadade. En person ska vara skjuten i ett ben och en ska ha fått en rispa vid ryggen, enligt polisen.

Platsen är nu avspärrad. En förundersökning gällande försök till mord har inletts
https://live.aftonbladet.se/supernyt...ngen.EBDMEZxDB
Citera
2020-10-05, 20:16
  #2
Medlem
nån som sitter på info?
Citera
2020-10-05, 20:22
  #3
Medlem
Kopplat till händelsen på Järntorget idag? Det torde vara så.
Citera
2020-10-05, 20:25
  #4
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Fjodlarn
Kopplat till händelsen på Järntorget idag? Det torde vara så.
Varför då?
Citera
2020-10-05, 20:26
  #5
Medlem
Expressen:
Citat:
" – Ingen är livshotande skadad, säger Stefan Gustafsson, polisens presstalesperson i region väst."
https://www.expressen.se/gt/skottlos...-vara-skadade/
Citera
2020-10-05, 20:31
  #6
Medlem
JaBaDaBaDoos avatar
Ingen är livshotad skadad
Citera
2020-10-05, 20:32
  #7
Medlem
rigbos avatar
Polisen har inlett en sk Särskild händelse. Det tyder på att det inte är en "vanlig" skottlossning. Troligtvis har det med den pågående gängkonflikten i Biskopsgården att göra.

Citat:
05 oktober 19:47, Skottlossning, misstänkt, Göteborg
Larm om skottlossning i Södra Biskopsgården. Troligen två skadade.

Polisen får via SOS in uppgifter om att det ska ha hörts skottlossning i området kring Köldgatan. Vittnesuppgifter talar om att man hör 5-7 skott i rad. Inledningsvis finns inga uppgifter om att någon ska ha skadats.

Ett flertal polispatruller larmas till platsen. På väg till platsen framkommer ytterligare uppgifter, tre personer uppges ha blivit beskjutna vid Köldgatan. Två uppges vara skadade, en person uppges vara skadad i ett ben och en har fått en rispa vid ryggen, ej in i kroppen. Inledningsvis är det något oklart om beskjutningen varit utomhus eller inomhus. Troligen har det varit en beskjutning via en entrédörr.

Platsen spärras av. Förundersökning inleds med rubricering försök till mord. Polisen inleder en insats på platsen tillsammans med flera ambulanser och läkarbil. Ingen uppges vara livshotande skadad. De två skadade kommer att köras till sjukhus för kontroll.

I den lägenhet som befann sig tre vuxna och en pojke när beskjutningen ägde rum. Minst en maskerad person uppges ha setts lämna platsen. Tekniker kommer att undersöka platsen för brottet som nu är avspärrad.

Polisen inleder en sk särskild händelse kl 20.18. Ingen gripen för närvarande.
Citera
2020-10-05, 20:32
  #8
Medlem
Ändå kul att A falangen får svettas lite. Nu säkert några yngre då det i stort sett bara är yngre som är ute i det fria. De blir skjutna för någon annans krig. Rätt åt de eftersom de frivilligt deltar.
Citera
2020-10-05, 20:33
  #9
Medlem
InvisiblePersons avatar
Bara vänta på hämndaktion nu då
Citera
2020-10-05, 20:45
  #10
Medlem
Hörde prat om Köldgatan.
Citera
2020-10-05, 20:47
  #11
Medlem
DekadentThaitorsks avatar
Citat:
Tre personer har blivit beskjutna i området kring Köldgatan i Biskopsgården, enligt larm till polisen. Två av dem uppges vara skadade, men ej livshotande.

Flera ambulanser och en läkarbil har tagit sig till platsen efter vittnesuppgifter om att det hörts en skottsalva om 5-7 skott. En person uppges vara skadad i ett ben och en har fått en rispa vid ryggen.

https://www.svt.se/nyheter/lokalt/va...iskopsgarden-5
Citera
2020-10-05, 20:48
  #12
Medlem
tokens avatar
Polishelikoptern cirklar över stan. (Vilket iofs den nästan gör dagligen ändå)

Antagligen spanar man efter rörelse.
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in