Citat:
Ursprungligen postat av
Rambo77
Nu går du fan över gränsen, försvarar du etiska rådet? Din j-vla empatilösa skamfläck! Rockwaters dykare fick trauma av att tvingas låta liken vara kvar, de ansåg det skulle varit ett relativt enkelt uppdrag där och då att bärga alla kroppar de kunde hitta i vraket, det är för f-n sanning.
Självklart hittas inte alla kroppar, men då har det försökt i alla fall och det är det som är poängen, regering ville istället sätta över betong på hela fartyget som om det vore ett radioaktivt kärnavfallsområde! Skärpning!
Åh nej, har jag försvarat etiska rådet? Aj aj.
Ja du, om världen är svart-vit är livet kanske lättare. Men lite jobbigt också tydligen. Om du läste först och skrev sedan så såg du att min uppfattning är att
man skulle bärgat åtminstone synliga kroppar men lämnat vraket.
Det är
min uppfattning. Till skillnad från dig accepterar jag att etiska rådet och regeringen hade en annan uppfattning.
En kort kontrollfråga till etik-polisen:
Estonia var ett estniskflaggat fartyg som sjönk på internationellt vatten. Mig veterligen har Estland aldrig krävt bärgning av de omkomna.
Är deras regering(ar) också ”kriminella”?