Citat:
Ursprungligen postat av
HusvagnSvensson
Det verkade i alla fall gått utmärkt att bärga rampen och lyfta upp den för vidare transport.
Evertsson kunde förvisso släppa sina filmer fritt. Fast vem vet vad han kunde åtalas för då? Det är ju så att det tack han fick för sin granskande journalistik är att stämplas som brottsling, så ut det perspektivet är det rätt magstarkt att kräva öppenhet och transparens av honom efter den behandlingen, när det minsta man kunde begära är ett officiellt tack för att han sett till att vissa av de stora bristerna i den tidigare undermåliga och ohederliga undersökningen av haveriet nu kan rättas till genom förnyade och bättre sådana.
På ämnet hjälpa till borde förvillarna och mörkläggarna på Statens haverikommission släppa förhören med överlevande som de hemlighåller med hjälp av lögner om att det är ”arbetsmaterial” och liknade dumheter.
Till skillnad från journalistiken som har till uppgift att i första hand ställa frågorna har myndigheter en skyldighet att vara transparenta och tillhandahålla svar och fakta till allmänheten som besvarar de befogade frågor den har.
Evertsson visste precis vad han gjorde när han dök på Estonia trots lagen om gravfrid, oavsett vad vi tycker om lagen. Vad tänker du att han skulle bli åtalad för om han eller Monster släppte mer filmmaterial?
Han släppte precis så mycket material som behövdes för att tjäna pengar på dokumentären, men inte så mycket att det blev uppenbart för alla att han medvetet lurade dem om bottenförhållandena (det går förvisso att se moränstenen på de korta klipp som släppts, men det viftade man bort med med en ytterligare lögn om att det skulle vara dumpad sten). Evertsson har haft alla möjligheter att komplettera kunskapsläget, men det är inget han är intresserad av. Min personliga teori är att han inser att det skulle bli ännu uppenbart hur han medvetet vilseförde om hans filmmaterial blev offentligt. Ynkligt är det oavsett.
Jag är personligen mycket ringa intresserad av vittnesförhör tagna 25 år efter förlisningen. Dessa är närmast att se som terapi och symbolhandling. Om någon av de överlevande har något speciellt nytt att berätta så har de haft 25 år sig sedan JAICs rapport. SHK kan inte hemlighållla något för de har inte precis svårt att få höras i media. Trots detta så är, det enda nya som framkommit är Hedrenius berömda gröna lastbilar som det inte finns minsta spår av på bildäck eller någon annanstans.