Citat:
Ursprungligen postat av
Burken89
Hur mycket drabbades företaget egentligen? När man läser artiklar så försöker dem framstå som att det är fan slutet på polarbröd. Alla anställda blir arbetslösa nu och många familjer som kommer lida ett tag framöver blablabla. Rätta mig om jag har fel men bor vi inte i Sverige där alla är mer eller mindre försäkrade vid såna här oväntade händelser? Inklusive företaget? Dessutom är det Polarbröd som är en av Sveriges pelare i samhället med dem skatterna dem betalar. Känns som att alla vill överdriva sin situation.
Eller är jag bara helt ute och cyklar?
De får säkert ut typ kostnaden för att bygga ett nytt bageri på försäkringen, men det är väldigt dyrt för dem att stå utan försäljning i 1-2 år medan det nya bageriet byggs. De tappar marknadsandelar, har höga kostnader och inga intäkter. Sedan kommer de säkert klara det, men det är klart att det är ett väldigt, väldigt hårt slag mot bolaget.
För alla anställda som fått sparken är det förstås katastrof, eftersom det inte direkt finns driver av lediga jobb i de trakterna.