2020-09-08, 23:46
  #973
Medlem
Beror på att Sverige drivs av västerpack och feminister. Män är aldrig i fokus, trots att män gör i princip allt i samhället. Det är bara kvinnor det är synd om och som räknas.

Sen har vi extremt bortskämda kvinnor i Sverige. Tjocka och fula 3or som vill ha 8+ män och får de inte det så duger ingen annan.
Citera
2020-09-09, 00:04
  #974
Medlem
Tänker på det ibland, fatta hur många nya Breivik som sitter där ute.
Som snart kokar över och går bananas, det är ju så det slutar..

Sverige har en spännande framtid..
__________________
Senast redigerad av hejsanhoppsans1 2020-09-09 kl. 00:08.
Citera
2020-09-09, 00:16
  #975
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av hejsanhoppsans1
Tänker på det ibland, fatta hur många nya Breivik som sitter där ute.
Som snart kokar över och går bananas, det är ju så det slutar..

Sverige har en spännande framtid..
Hoppas de skjuter ihjäl sig själva. Vilka losers! Värre än muslimerna! Dessa losers skall tvinga kvinnor att vara tillsammans med dem bara för att de "förtjänar" det enbart på grund av att de är män.
Hade det inte varit skamfyllt att skilja sig på 60 och 70-talet hade skillsmässotalen varit enorma! Enormt många som var olyckliga i sina relationer och där männen kontrollerade sina kvinnor.
Citera
2020-09-09, 01:14
  #976
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Pomfritttillkorven
Varför är just Sverige så fullt av män med tillkortakommanden?

Detta.

Hur kan det komma sig att landet som erkänt har bland de mest attraktiva människorna på jorden, påtalat om och om igen, har så jävla många män som går ensamma?

Samma män, när de förflyttar sig utomlands, blir genast väldigt populära.

Vad märkligt, inte sant?
Citera
2020-09-09, 01:18
  #977
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av SalmonandEgg
Farsan och jag pratade om detta. Gubben är i 70 års åldern nu. Han sa att när han var ung så fanns det också en och annan "kuf" som de kallades, killar som av någon anledning inte fick några tjejer någonsin eller hade vänner, men det var rätt sällsynt.

Idag säger även han samma sak.

Det är faktiskt helt bisarrt det som vi ser i Sverige idag, normala trevliga snubbar som man skulle kunna tänka sig är familjefäder eller något, men nope, när det kommer på tals så är de 38 år gammal och bor fortfarande ensamma i sin lägenhet, äter fryspizza framför tvn till middag och många verkar till och med gett upp hoppet om att någonsin bilda familj.


Män i Sverige lider, väldigt mycket, men ingen vill tala om det, för män biter ihop och håller käften.

Problemet är väl att lösningen inte är självklar, utan ett ganska komplext svar på en enkel fråga. Jag är själv någon år söder om 30, ensam (varken vänner eller flickvän) och undrar ofta hur det kunde bli så. Förvisso har jag alltid varit något av en ensamvarg som valt bort sällskap, och de som jag väl umgås med är uteslutande trasiga människor med missbruksproblematik, psykisk ohälsa, sexuellt utnyttjade, etc.

Vi lever i ett konstigt land, i en konstig tid. Jag är ändå jävligt snygg (får ligga varje gång jag öppnar Tinder), men det är någonting som inte klaffar könen emellan.
Citera
2020-09-09, 01:24
  #978
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av dirtydave82
Mycket bra lösning för alla svenska män som gillar asiater. Vi är ju som sagt betraktade som Viking gudar i alla länder förutom i hemlandet. Blir jag singel igen tar jag mitt pick och pack och drar. Vore jävligt skönt lämna detta tragiska samhälle där kvinnorna fått makthysteri.

Tycker dock att tjocka eller halvfula svenska kvinnor från mindre orter är fan rätt sköna ändå, dom är inte så PK och har humor. Men svenska kvinnor som är 6or - 10or har en skruvlös och är fruktansvärt bortskämda.

Ja, du har helt rätt om svenska kvinnor bör dra utomlands, finns gott om möjligheter utanför Europa.
Citera
2020-09-09, 01:27
  #979
Medlem
Kvinnor är i stort väldigt självupptagna av att förverkliga sig själva och hinner inte springa runt och dra med män hela tiden. Viktigare är hur man för sig i sociala medier dygnet runt. Måste synas, måste få bekräftelse för vänner hela tiden. Sen har ju luftvibratorn kommit till och var ju bra.....för dem.......😆
Citera
2020-09-09, 01:49
  #980
Medlem
Kalle, Pelle, Lisa och Lotta.

Kalle är först med Lisa och sen med Lotta.

Lisa får, Kalle får och Lotta får.

Stackars Pelle.
Citera
2020-09-09, 02:37
  #981
Medlem
Samhället har blivit mer individualistiskt och folk har pga tappad tro och tillhörighet, det är svårt att se värdet i att spendera livet med någon som ändå aldrig kommer bli perfekt.
Man förväntar sig att det ska vara kärlek som i film, ha en massa pengar och leva ett perfekt liv.

Självklart känner då många att det är skönare att då bara låta teknik och fantasi styra livet och leva i sin bubbla ensam.
Det är lite som att vara alkis eller pundare, det suger men väl inne i det kicktorskträsket så känns allt annat ännu sämre och man fastnar lätt.

Att det skulle vara direkt och endast kopplat till feminism tvivlar jag på.
I Japan (väldigt från feminism) har t.ex fenomenet Hikikomori funnits bra länge, oftast män men mer och mer kvinnor. De låser in sig, vägrar gå ut och ligger hemma och distansierar sig helt från omvärlden och gottar sig i film, spel och annat.

Det är sinnesjukt ohälsosamt och ett mönster värt att titta närmare på för att kunna finna roten i det.

Jag tror att det är en samling av dagens krav på extrem prestation på arbete, karriärs- och statushets ifrån sociala medier och brist på konservativ värdegrund i form av kärnfamilj och ett biologiskt naturligt liv.

Ser man t.ex djur som blir deppiga och inte förökar sig är det en onormalitet och synd om djuret, någon trött artikel om en deppig isbjörn på zoo i Berlin syns i någon spalt på Aftonbladets framsida.
Sen att en stor andel människor beter sig på samma sätt, det tas inte på samma allvar för vi har helt glömt bort att vi är djur och har en genetik framavlad i miljoner år som vi senaste 100 åren helt gått ifrån.

Precis detta som de som styr vill. Folk utan mål, livslust och mening är enkla att kontrollera.

Oavsett om du är singel hela livet och mår piss så går de flesta till ett jobb ändå, det är det viktiga för maktens män. Mat på bordet och vatten ur kran täcker våra basala behov.

Vi är säkerligen 10-100x mer effektiva och produktiva på våra arbeten än för 50+ år sen, men det är aldrig tillräckligt.

Jävligt glad över att jag har fått bra värderingar och insett värdet i en social partner att dela livet med.
Hade jag behövt leva som en ensam incel hade jag nog eskalerat mitt f.d knarkande till jag legat i rännstenen vid 30.

Det är ett riktigt sjukt samhälle vi format de senaste 30 åren.
__________________
Senast redigerad av vossibop 2020-09-09 kl. 02:40.
Citera
2020-09-09, 03:30
  #982
Medlem
Pungsvings avatar
Sälj plastvaginor, bli miljonär.
Citera
2020-09-09, 04:58
  #983
Medlem
Svenskar saknar socialkompetens. Är inte riktigt förvånad.
Citera
2020-09-09, 04:58
  #984
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av vossibop
Samhället har blivit mer individualistiskt och folk har pga tappad tro och tillhörighet, det är svårt att se värdet i att spendera livet med någon som ändå aldrig kommer bli perfekt.
Man förväntar sig att det ska vara kärlek som i film, ha en massa pengar och leva ett perfekt liv.

Även om jag håller med om din beskrivning om vad människan behöver är det tragiskt att så många gett upp hoppet om att leva så.

Det stora flertalet människor är lojala, så även kvinnor. Det gäller bara att hitta en likasinnad och leva kärnfamiljslivet. Även om det livet är långt ifrån perfekt så är det för de flesta det bästa liv man kan skapa sig.
__________________
Senast redigerad av Mafia 2020-09-09 kl. 05:02.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in