Citat:
Ursprungligen postat av
Observerad
Kom igen nu, Slow. Du lever upp till ditt alias i alla fall, det ska du ha eloge för.
Oavsett vad man gör kommer det alltid att finnas folk på andra sidan som gapar om hur fel man har. En kraftig majoritet dessutom, då folket i Sverige är fruktansvärt indoktrinerat. Om man ska göra som du säger, dvs komma på ett tillvägagångssätt som ingen svensk kan sätta sig emot, kommer du inte att göra någonting. För ett sådant existerar inte.
Men du förstår att det är stor skillnad i svenskens syn på saken mellan att bränna boken och om man hade fört diskussion, vi skulle kunna väcka många fler om vi bara kunde vrida lite på saken. Som det är nu så finns såna som jag som igentligen är på din sida och vill få ut dom men ändå ser vissa problem i handlingen. Då kan du va helt säker att dom som inte har nått emot invandringen kommer hitta ännu mer fel på handlingen och lägga skulden på dansken. Så hur många räknar vi med att väcka med en bränning?
Jag vet att vi inte kommer nå det mål av "väckta" svenskar som vi behöver genom att bränna. Så varför inte försöka hitta nått som är bättre?
Som sagt om det faktiskt råkade lyckas med det jag först sa, att man lyckades ge hård kritik mot bokens innehåll och dom då gjorde som sist, så skulle det inte finnas nån majoritet som säger emot, bara några ensamma politiker och media luder med agenda skulle stå och hurra om att det va ok.
Nånstans finns en bättre idé, och den nuvarande idén är inte tillräckligt.