Jag hittar ingen tråd om detta, och jag ber moderatorerna om ursäkt om det redan finns en.
Förra fredagen blev en man skottskadad i foten utanför en förlovningsfest i Rosengård. Den skjutne vägrade uppge sin rätta identitet. Men polisen har slagit fast att den skadade är en 16-åring från Göteborg. Det visade sig dessutom att 16-åringen är efterlyst.
Nyligen stod 16-åringen inför rätta för att tillsammans med fyra andra personer ha misshandlat en 26-åring i Göteborg så svårt att denne fick livshotande skador. Tingsrätten frikände de åtalade på grund av brist på bevis. Men hovrätten rev upp den friande domen, men ändrade rubriceringen till grov misshandel. När det skulle hållas rättegång i hovrätten hade 16-åringen avvikit från sitt SIS-hem, så att rättegången fick ställas in.
Nu har han alltså återfunnits, skottskadad i Malmö. Idag torsdag ställdes han inför häktningsdomare i Göteborg, som bestämde att 16-åringen skulle sitta inlåst fram till rättegången den 26 augusti.
Så kan det gå!
https://www.sydsvenskan.se/2020-08-0...-efterlyst-for