Citat:
Ursprungligen postat av
Nihiliserad
Svamp, ayhuasca, DMT och Baghvad Gita? Vilka beståndsdelar är det som utgör hans lite udda personlighet?
Behöver inte vara något av ovanstående. Han var med om en fallolycka som liten.
Ur hans självbiografi "Vi måste prata om allt"
Citat:
När jag var ett och ett halvt gick det riktigt illa. Pappa höll på med något uppe på vinden och jag klättrade upp efter honom, men trillade bakåt i trappan och slog huvudet rakt i stengolvet. Mamma berättade efteråt att ögonen försvann upp i huvudet, det gick bara att se vitorna, och det var förstås en mardröm för mina föräldrar. På sjukhuset visade det sig att jag hade spräckt skallbasen, och läkarna var inte säkra på att jag skulle överleva utan trodde snarare på en mer tragisk utgång
https://www.gd.se/artikel/di-leva-berattar-nastan-allt
Gammal intervju i Aftonbladet
Citat:
Hur har änglarna prövat dig?
– Jag ramlade utför en trappa och spräckte skallbasen. Då fann jag mig själv, min inre röst. Sedan har jag haft den med mig hela livet och observerar världen från min inre röst och inte bara de grovfysiska sinnena som smak, lukt, känsel, hörsel, syn. The monkeyminds.
– Producenten Kaj Erixon brukar skämta i studion när vi har arbetat långa dagar, ”Det är skallbasens fel, annars skulle vi inte sitta här.” Ha, ha, ha.
Hur gammal var du då det hände?
– Jag var två år. Alla trodde att jag skulle dö. Eller att jag skulle bli knäpp.
https://wwwc.aftonbladet.se/puls/0002/25/dileva.html