2020-07-13, 13:26
  #1
Medlem
Hur är det ställt med folk?

EXPRESSEN:
En person har förts till sjukhus med ambulans efter att ha blivit påkörd i Linköping.
Det pågår en polisinsats kring platsen, och rör sig om ett ”allvarligt brott”, skriver Corren.
Enligt uppgifter till SVT Nyheter Öst har personen blivit knivhuggen i samband med påkörningen.

https://www.expressen.se/nyheter/linkoping-person-till-sjukhus-efter-pakorning/

Nån som sett nått?
Citera
2020-07-13, 13:35
  #2
Medlem
diseuses avatar
Polisen (13 juli 12:33, Polisinsats/kommendering, Linköping ):
Polisinsats på Tornbyområdet i Linköping.

11.22 SOS-larm till polisen om att en trafikolycka ska ha inträffat på Gottorpsgatan, i närheten av Sunnorpsgatan i Linköping.

12.29 när polisen anlände till platsen och började utreda vad som hänt framkom uppgifter som tyder på att ett brott kan ha begåtts och därför har polisen spärrat av ett område vid den aktuella korsningen för en kommande kriminalteknisk undersökning.

Polisen arbetar nu med att säkra spår på platsen och att hålla förhör med vittnen och andra.

13.05 en person ska ha blivit påkörd på platsen och den personen är förd till sjukhus med ambulans. Skadeläget är okänt.
Citera
2020-07-13, 13:46
  #3
Medlem
Hrass avatar
Nästan uteslutande byggfirmor, verkstäder som huserar i området vid korsningen. De vanliga lite större varuhusen (IKEA, XXL, m.m) nås om man fortsätter längs Gottorpsgatan.

Har svårt att tänka mig någon form av "uppgörelse" ens i närheten av Tornby.
Helt oskyldigt offer som t.ex. valt att gå över vägen precis vid korsningen, varpå en vettvilling (av modell the usual suspects) blivit provocerad av detta?
Citera
2020-07-13, 14:01
  #4
Medlem
https://www.svt.se/nyheter/lokalt/ost/polisinsats-i-linkoping-efter-trafikolycka

Citat:
De har dock uppgifter från ambulanspersonalen som säger att den skadade befaras vara allvarligt skadad och att det ska vara efter en misshandel, och inte en olycka.
Citera
2020-07-13, 14:11
  #5
Medlem
Jag kanske är helt ute och cyklar, men kan det ha funnits något vasst på bilen som orsakat stickskada?
Citera
2020-07-13, 15:13
  #6
Medlem
diseuses avatar
Uppdatering från Polisen:
13.10 polisen kriminaltekniker har påbörjat arbetet inom det avspärrade området i korsningen Gottorpsgatan - Sunnorpsgatan. Bilen som misstänks ha varit inblandad i trafikolyckan har anträffats och tagits i beslag. Polisen söker efter bilföraren.

14.45 polisens kriminaltekniker är nu klara på platsen och nu kommer en ytterligare undersökning med hund att genomföras innan avspärrningen tas bort.
Citera
2020-07-13, 15:43
  #7
Medlem
megacoolmans avatar
Är väl nån bruscha som råkat köra på någon, och sen gick ut och knivade offret för att försöka komma undan utan vittnen.
Citera
2020-07-13, 20:14
  #8
Medlem
trulyawesomes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hras
Nästan uteslutande byggfirmor, verkstäder som huserar i området vid korsningen. De vanliga lite större varuhusen (IKEA, XXL, m.m) nås om man fortsätter längs Gottorpsgatan.

Har svårt att tänka mig någon form av "uppgörelse" ens i närheten av Tornby.
Helt oskyldigt offer som t.ex. valt att gå över vägen precis vid korsningen, varpå en vettvilling (av modell the usual suspects) blivit provocerad av detta?

Är inte Tornby gatan över från Skäggetorp?
Citera
2020-07-13, 20:35
  #9
Medlem
Uppdatering från polisen:

Citat:
16:10 Polisen har under eftermiddagen sökt efter en specifik person som misstänks vara den förare som avvek från trafikolycksplatsen. Klockan 16:04 greps den misstänkta föraren. Gripandet gick lugnt till och skedde i södra delen av Örebro län. Den misstänkta, en man i 25-årsåldern, kommer att föras till polisstationen i Linköping.

Händelsen utreds som försök till mord. Den misstänkta kommer förhöras och en åklagare kommer sedan att bestämma om han ska anhållas eller inte.

Polisen har under eftermiddagen kunnat hållla förhör med den skadade mannen som är i 45-årsåldern. Med hänsyn till den pågående utredningen kommer inga mer detaljer att kunna lämnas i nuläget.

17:25 Polisen är angelägen om att komma i kontakt med vittnen till händelsen. De som har sett olyckan/händelsen i korsningen Gottorpsgatan/Sunnorpsgatan idag omkring 11:20 ombedes att kontakta polisen. Några vittnen har redan lämat sina uppgifter till men alla iakttagelser är viktiga för polisens arbete. Kontakta polisen via telefon 11414.


19:45 Den misstänkta mannen har anhållits av åklagare. Brottsmisstanken om försök till mord kvarstår. Det finns inga nya uppgifter att gå ut med. Eventuella frågor hänvisas till Åklagarmyndigheten som nu leder förundersökningen.
Citera
2020-07-13, 20:39
  #10
Medlem
Hrass avatar
Citat:
Ursprungligen postat av trulyawesome
Är inte Tornby gatan över från Skäggetorp?
Det är ganska bra separerat. Området i fråga ligger dessutom mitt i smeten.

På den här bilden syns polisens avspärrning:
Aftonbladet

Vilket verkar vara exakt framför grinden här:
Google Maps

Då det sitter en sån där liten FUP-markör där verkar det ha skett något inne på Sunnorpsgatan, och inte på stora vägen.
Citera
2020-07-13, 20:42
  #11
Medlem
linkebodabos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av vinpetrol
https://www.svt.se/nyheter/lokalt/ost/polisinsats-i-linkoping-efter-trafikolycka
Nu uppdaterad version med bl.a.
Citat:
Man gripen misstänkt för mordförsök i Linköping
Gripandet gick lugnt till och skedde i södra delen av Örebro län, uppger polisen. Den misstänkte mannen ska föras till polisstationen i Linköping. Där ska han förhöras och därefter fattar åklagare beslut om eventuell anhållan. Händelsen utreds som försök till mord.
Gissar på att detta ingår i följetongen BMC v/s NSMC uppgörelser.
Citera
2020-07-13, 21:07
  #12
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av trulyawesome
Är inte Tornby gatan över från Skäggetorp?

Jo det ligger nära.. Det är också ett av Sveriges största affär/shopping område.. Även mycket industrier i området. Det är alltså en jävla massa folk från hela Linköping som rör sig i området..
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in