Inte så vanligt, men det händer.
Är det denna?
https://m.hexus.net/tech/reviews/psu/130694-corsair-rm-series-rm850-850w/
https://www.tomshardware.com/reviews/corsair-rm850-power-supply,6127.html
Undvik Corsair, fett överskattat. De återanvänder modellnamn stup i ett och snålar i hörnen mellan varven, så man vet inte vad man får om man inte gräver i det, och inte ens då är man säker från ett år till ett annat.
Köp
Seasonic, det är det bästa som finns. Det är det enda som utvecklas
och tillverkas i Taiwan och håller superb kvalitet. Eller Antec HCG-serien, Fractal Design Edison-serien, Cooler Master V-serien, eller XFX (alla), för dessa är också Seasonic-byggen.
Allt annat görs i fascist-Kina. Märkena är just bara märken i de allra flesta fall. De kan ha vissa önskemål om utseende, men har ingen egen utveckling och inget att säga till om vad gäller elektrisk design. Seasonic, FSP och Super Flower är de enda som både tillverkar och säljer nätaggregat till slutkund, och alla dessa har dessutom huvudkontor i Taiwan. FSP och Super Flower har dock den mesta, om inte all numer, tillverkning i fascist-Kina. SF säljer inte direkt i Sverige, men finns genom EVGA.
Allt kan gå sönder såklart, men med en Seasonic är risken minimal, dina datorkomponenter kommer klara sig och agget tar definitivt inte fyr. Och garantin är riktigt bra utan krångel. Andra har extra vilkor för att man ska få den fulla utlovade garantin, som EVGA, Corsair och Bitfenix också har jag för mig.
1000 W drar ingen vanlig dator, inte ens med kraftig överklockning eller SLI/Crossfire. Max 850 W för det inklusive marginal (jag har ett sådant system, en vid det här laget gammal (gammal är för mig egentligen förra årtusendet) maxad XP-dator). Överklockning och SLI/Crossfire är dessutom påväg bort.
Här är en riktigt bra effektuträknare https://outervision.com/power-supply-calculator Den tar i i överkant för att vara på den säkra sidan, så du behöver absolut inte fler watt än vad den sidan säger.
Ett nätagg byggt för 600 W och ett byggt för 1200 W som har samma 80 PLUS-märkning och bägge körs på 600 W, dvs fulla respektive halva kapaciteten, alstrar i stort sett lika mycket värme. Det är dock inte fel med kraftigare nätagg, och i normala effektspann kostar det inte mycket mer att gå upp ett steg. Ett nätagg slits och tappar verkningsgrad och maxeffekt under årens lopp, så lite marginal är bra.
Värt att nämna är att det finns ingen standard för hur effekt ska mätas på nätaggregat, så det finns riktigt skräp för närmare 500 SEK från pajasbolag som märker nätagget med mer eller mindre fantasisiffror, typ vad den klarar helt kall i några sekunder utan att haverera. Välrenommerade bolag mäter dock kontinuerlig effekt under drifttemperatur.
En finare
80 PLUS-märkning är en viktigare indirekt kvalitetsindikator, då det krävs bättre komponenter för att komma upp i högre verkningsgrad (men det går fortfarande att snåla med lödningar och konstruktion), men det kostar betydligt mer. Satsa på åtminstone guld om du vill ha något bra, det sållar bort det mesta skräpet (som ändå knappast säljs i Sverige, men ändå) även om de flesta bronsmärkta är acceptabla, åtminstone jämfört med förr. Platina är riktigt bra, och titan är super.
Om du värdesätter driftsäkerhet, livslängd, garanti, kvalitet i största allmänhet samt den ro i själen det ger, och vill ha det ultimata nätaggregatet, så finns det här:
https://www.inet.se/produkt/6903825/seasonic-prime-tx-1000w-80-titanium 
Test av 650 W-varianten
https://www.kitguru.net/components/power-supplies/zardon/seasonic-prime-tx-650-titanium-psu-2020-review/all/1/ En stjärnas avdrag för priset bara, annars är det i stort sett det bästa som någonsin gjorts. Det går att gå ner lite i effekt och verkningsgrad för att få en lite billigare PRIME-modell, vilket fortfarande är den bästa konstruktionen som finns.
Citat:
Ursprungligen postat av
Ravenbox
Finns en rad olika faktorer som kan orsaka rök eller i värsta fall brand i samband med bruk av datorkomponenter så som; ackumulering av damm, temperatur, load, överspänning, måndagsexemplar osv.
Med det sagt bojkottar jag Corsair då jag dels har varit med om ett av deras slutna vattenkylningsysstem som kokat och ”exploderat” över samtliga komponenter och totalförstört datorn samt 2 nätagg med hemsk coilwhine/dåliga fläktar.
Har du jordade uttag för övrigt? (Tänker på att vi hade rätt kraftiga oväder med tillhörande blixtnedslag över stora delar av Sverige för ett par dagar sedan).. viktigt att koppla ur alla sladdar vettu.
Som sagt… (min feting)
Spoltjut beror dock oftast på kombinationen av dina datorkomponenter, och det är så gott som omöjligt att undvika spoltjut för alla fall. Det är i regel en annan komponent som är boven i dramat, ofta grafikkortet, men ljudet uppstår ändå i nätaggregatet. Tvärtom kan också förekomma. Samma agg kan fungera perfekt utan tjut i hundra andra datorer. Ibland har man otur och får tyvärr helt enkelt byta modell (och gärna märke bort från Corsair

). Inget försvar av Corsair i övrigt, men rätt ska va rätt
Citat:
Ursprungligen postat av
pmatt
…
- Högre verkningsgrad i samband med hög belastning, verkningsgraden brukar vara som högst omkring 40%-60%, så om ens hela system drar omkring 400w; nackdelen blir ju att verkningsgraden kan bli lägre när man inte belastar datorn hårt; fast om agget inte behöver dra igång sin egna fläkt så kan ändå vara effektivare vid låg belastning än ett klenare agg.
…
Corsair tycker jag är ett överskattat märke utav bara fan, skiter ut skräpprodukter på löpande band, usel kvalité på det mesta; dock tror jag inte dem själva gör nätaggen utan det görs på beställning, i toppsegmentet tror jag det är, eller har varit, Seasonic som corsair köpt in tjänster från.
Har själv aldrig haft ett agg som brunnit, men vänner har haft det och det har alltid varit Corsair-agg.
Har själv ett RM-agg, det har inte brunnit men anslutningarna känns som om är gjorda av en 12-åring på träslöjden.
På min vattenkylning slutade pumpen att fungera, dom vägrar yppfylla den utlovade garantin.
Köpte ett chassi, som faktiskt var ganska bra, men sen två andra till två andra datorer så är kvalitén ett skämt.
Köpte headset, corsair VOID, skräp, uselt ljud, kass mikrofon och ibland blir ljudet snudd på obefintligt ur ena kåpan.
Dock gör dem fina RAM-minnen.
Det där med olika verkningsgrad på olika belastning är i stort sett pasé. För ett decennium sedan kunde verkningsgraden störtdyka ner till 40-50% vid 10% belastning, och vissa kunde t.o.m. få problem med att hålla nätagget igång. Med ATX12V v2.4 som kom i april 2013 för att säkerställa god strömförsörjning till den effektivare start- och viloförbrukningen som Intels Haswell-arkitektur (eller var det Haswell Refresh) krävde och gäller ännu, så fixades det, och sedan länge nu är verkningsgraden bra eller i alla fall okej även vid 10% belastning på de flesta nätagg. Är den märkt med 80 Plus
Titanium så har man garanterat 90% verkningsgrad på det.
Så är det.
Corsairs AX-serie var gjord av Seasonic, men det var längesedan. Sen hade de också några från Flextronics. Nu tror jag allt är gjort av Channel Well Technology (CWT).
Corsair får numera betalt av Intel i något partnerprogram, så de "glömmer" att optimera sina minnen för AMD-system och presterar därmed relativt något sämre på AMD-system jämfört med andra märken. Syftet är att framställa AMD i dålig dager. Så jobbar Intel, trojanska hästar och PR-manipulation. Men i takt med att AMD ändå tar över så är det lika bra att glömma Corsair-minnen också, så mutpengarna blir en pyrrhusseger för Corsair.