Jag skapade en tråd för ett tag sedsn som kanske kan hjälpa.
(FB) Hur mycket kyls en yta av per tidsenhet av ett luftflöde?
Jag fick flera goda svar varav detta var det bästa.
(FB) Hur mycket kyls en yta av per tidsenhet av ett luftflöde?
Detta berör dock inte vattenkylning, men formlerna finns för för att lösa det så länge du hittar siffrorna för vattens ledningsförmåga.
Jag förstår dock inte, ska du spraya pizzan med vatten? Eller ska du spraya in en mindre mängd vatten och kyla pizzan med en blandning av vattenaerosol och luftflöde?
Vad som är vitalt är att du vill ha ett snabbt turbulent flöde över ytorna på pizzorna. Så du vill inte att flödet går vertikalt utan horisontellt.
Var vattenkylningen kommer in förstår jag inte riktigt. Kylluften tar du väl utifrån, från rumstemperatur? Eller tänker du låta spraya vatten på pizzorna för att avleda värme från pizzan in i vattendropparna som sedan avdunstar och tar med sig värme samt ger en marginellt större yta?
Tänk då på att när pizzorna blir svalare så kommer mer vatten absorberas i pizzorna så de blir saggiga och tempersturen är för låg för att dropparna på pizzan ska ta upp värme tillräckligt snabbt samt att dessa inte kommer avdunsta sina varmaste molekyler med samma storhet som när pizzorna är varmare.
Kylluft är förvånandsvärt effektivt i sig självt och vattendroppar känna som att det kan förstöra resultatet.
Vill du överdriva så kan du ju alltid dra kylluft från ett kyltorn du låter vatten falla igenom som är kylt av förslagsvis peltierelement. Då får du svalare luft men mindre fukt på pizzorna.
Men 4 fläktar som ska kyla en pizza från under 500 grader till ca. 50 grader under 4 minuter bör inte vara omöjligt även utan vatten. Så länge flödet kommer från sidan och går längst med pizzorna och du fixar kanaler så att flödet från fläktarna är snabbt. Se till så flödet även når undersidan genom att låta dem ligga på t.ex galler.