2021-02-15, 09:49
  #5209
Medlem
katws avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Finnvedssonen
Ett vanligt år hade jag naturligtvis hållit med dig men jag misstänker att åtminstone den internationella delen av säsongen är över när VM avslutas.

Du kan misstänka hur mycket du vill, men någon lösning lär väl FIS hinna ordna. Även om IBU är en betydligt snabbare och smidigare organisation. (Östersund har ju tagit över världscupavslutningen där)
__________________
Senast redigerad av katw 2021-02-15 kl. 09:55.
Citera
2021-02-15, 11:12
  #5210
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av katw
Du kan misstänka hur mycket du vill, men någon lösning lär väl FIS hinna ordna. Även om IBU är en betydligt snabbare och smidigare organisation. (Östersund har ju tagit över världscupavslutningen där)

Det vore ju förbaskat kul om så blev fallet.
Citera
2021-02-15, 11:27
  #5211
Medlem
Ostrobothnias avatar
Finska laget till Ober.

Citat:
. Damer
Jasmi Joensuu, Anne Kyllönen, Katri Lylynperä, Johanna Matintalo, Laura Mononen, Vilma Nissinen, Krista Pärmäkoski, Riitta-Liisa Roponen

Herrar
Ristomatti Hakola, Perttu Hyvärinen, Lauri Lepistö, Juho Mikkonen, Joni Mäki, Iivo Niskanen, Markus Vuorela, Lauri Vuorinen
Citera
2021-02-15, 11:44
  #5212
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kung_Ingenting
Svaret är alltså nej på den frågan. Svahn har aldrig visat att hon har distanskvaliteter i fristil. Att vara bra med efter en tredjedel av ett lopp betyder absolut ingenting.
Kan vi släppa det här tjatet nu?


Linn gjorde det bra i Ruka-jaktstarten. Självklart inte någon imponerande åktid och inte heller placeringe p.g.a. fallet, men svaret måste ändå vara ja. Hon visade distanskvaliteter där.
Citera
2021-02-15, 12:45
  #5213
Medlem
bcdefgs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av mlbckstrm
Linn gjorde det bra i Ruka-jaktstarten. Självklart inte någon imponerande åktid och inte heller placeringe p.g.a. fallet, men svaret måste ändå vara ja. Hon visade distanskvaliteter där.
Tills motsatsen är bevisad så är min syn att Linn är Stina 2.0, dvs det hon är klart sämst på är fristil med intervallstart. Men hon har faktiskt aldrig presterat i något distanslopp i fristil (Inklusive skiathlon), knappt att hon ens försökt. Så det återstår för Linn att bevisa att hon har Stinas förmåga på distanslopp i fristil med masstart/jaktstart. Jag ser inget skäl till varför hon inte skulle lyckas med att prestera i fristilsmasstarter när andra står för farthållningen/rytmen
Citera
2021-02-15, 14:40
  #5214
Medlem
Statusuppdatering kring Karlsson, Svahn och Kalla från Ingesson:
Citat:
– Frida Karlsson mår väl bra, vi är på uppladdningsläger nu men det flyter på, säger han till SVT Sport.

Hur är statusen kring Linn Svahns axel?
– Det går också väldigt bra, hon åker skidor nu och känner i princip ingenting av axeln just nu så det flyter på och går som det är tänkt.

Charlotte Kalla då?
– Det går också framåt hela tiden, hon har kunnat genomföra tuffare pass och det flyter också på enligt plan.

Så ingen oro för svenskorna inför VM?
– Nej, avslutar Magnus Ingesson.
https://www.svt.se/sport/langdskidor/landslagstranarens-lugnade-besked-infor-vm-kanner-ingen-oro

Känns ju lugnande vad det gäller Svahn åtminstone.
Citera
2021-02-15, 14:44
  #5215
Medlem
bajjenns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av bzo
Statusuppdatering kring Karlsson, Svahn och Kalla från Ingesson:

https://www.svt.se/sport/langdskidor/landslagstranarens-lugnade-besked-infor-vm-kanner-ingen-oro

Känns ju lugnande vad det gäller Svahn åtminstone.

Härligt! 💪🏼
Citera
2021-02-15, 14:51
  #5216
Moderator
Hjv9s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av bcdefg
Tills motsatsen är bevisad så är min syn att Linn är Stina 2.0, dvs det hon är klart sämst på är fristil med intervallstart. Men hon har faktiskt aldrig presterat i något distanslopp i fristil (Inklusive skiathlon), knappt att hon ens försökt. Så det återstår för Linn att bevisa att hon har Stinas förmåga på distanslopp i fristil med masstart/jaktstart. Jag ser inget skäl till varför hon inte skulle lyckas med att prestera i fristilsmasstarter när andra står för farthållningen/rytmen

Linn gjorde väl ett bra fristilslopp i någon av landslagets testtävlingar före jul. Men annars håller jag med dig om allt.
Citera
2021-02-15, 16:40
  #5217
Medlem
OweGbgs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av bzo
Statusuppdatering kring Karlsson, Svahn och Kalla från Ingesson:

https://www.svt.se/sport/langdskidor/landslagstranarens-lugnade-besked-infor-vm-kanner-ingen-oro

Känns ju lugnande vad det gäller Svahn åtminstone.
Jag tror och hoppas givetvis att statusen är som Ingesson säger men om det vore lite problem med nån av åkarna tror jag han svarat detsamma med en vecka kvar. Tror inte han vill skapa spekulationer så tätt inpå.
Jag vet inte hur mycket man skall lita på ErrkaP men han säger ju att han har inside info om att Linns skada är värre än kommunicerats vad det är värt får vi väl avvakta och se.
Citera
2021-02-15, 17:26
  #5218
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av OweGbg
Jag tror och hoppas givetvis att statusen är som Ingesson säger men om det vore lite problem med nån av åkarna tror jag han svarat detsamma med en vecka kvar. Tror inte han vill skapa spekulationer så tätt inpå.
Jag vet inte hur mycket man skall lita på ErrkaP men han säger ju att han har inside info om att Linns skada är värre än kommunicerats vad det är värt får vi väl avvakta och se.
Håller med vad det gäller Karlsson och Kalla. Att det "flyter på" för dem kan innebära i stort sett vad som helst så det ska man nog inte tolka in allt för mycket i.

Men att Svahn är igång på skidor igen och "känner i princip ingenting av axeln" är ju mer specifik info och den tolkar jag positivt. Den motsäger också vissa flashback-trolls sk "inside info" om att det skulle vara en så allvarlig skada att den t.o.m. skulle riskera starten i sprinten om 10 dagar.
Citera
2021-02-15, 18:31
  #5219
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av mlbckstrm
Linn gjorde det bra i Ruka-jaktstarten. Självklart inte någon imponerande åktid och inte heller placeringe p.g.a. fallet, men svaret måste ändå vara ja. Hon visade distanskvaliteter där.

Och så höll det ju på att gå bra på 10 km innan de föll. När vi skulle kört lagtempo.
Citera
2021-02-15, 19:36
  #5220
Medlem
OweGbgs avatar
Jag vet inte om jag är 2:a på bollen men tydligen är även WC i Nove Mesto helt avlyst.


Cross country skiing World Cup 2020-2021
-
Ruka Nordic 27.-29.11.2020
Davos Nordic 12.-13.12.2020
Dresden 19.-20.12.2020
Toblach Tour de Ski 5.-6.1.2021
Val di Fiemme Tour de Ski 8.-10.1.2021
Lahti Ski Games 23.-24.1.2021
Falun 29.-31.1.2021
Ulricehamn 6.-7.2.2021
CANCELLED Nove Mesto 20.-21.2.2021
CANCELLED Holmenkollen 12.-14.3.2021
__________________
Senast redigerad av OweGbg 2021-02-15 kl. 19:48.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in