Citat:
Ursprungligen postat av
Durien
Är det ett förslag? Det är väl redan ett faktum att skatten läggs på from 1 Juli 2021.
Jag kommer köpa på mig tobak så att jag har livet ur.
Magdalena håller på att täppa igen alla hål i skattesystemet för att varje krona skall in.
Portugalpensionärerna, råtobaksskatten och möjligheten att skriva sig utomlands för att undgå skatt. De vänder och vrider på precis allt nu de desperata djävlarna😒
De täpper inte till några hål utan hjälper kapitalismen att gå från allas lika värde till att de som har det svårast ska betala mest.
För hade vi moms samt en skatt baserad på procent.
Alliansen trollade ner skatterna i procent och fick med sig folket som inte såg att de i stället betalade mer per tjänad krona i punktskatter och avgifter.
Tyvärr så har vi nu en socialistisk regering som tar detta till nya nivåer.
Bäst syns detta inom transporter.
Du och jag är skitglada att kunna köpa en hyfsat ny bil tack vare skattesänkningar (jobbskatteavdrag) och som tack för detta så straffas du genom svindyra avgifter samt skyhöga drivmedelsskatter. En utgift du bara kan smita undan om du inte har behov av att transportera dig.
Sedan finns det en skara människor som har råd att lägga över en halv miljon på en bil utan att blinka.
Om de FÅR 60 000kr av staten så köper de en bil med löjligt låga kostnader.
En bil som för vissa betalas av förbättrad ekonomi tack vare ett avskaffande av värnskatten ingen ens gnäll på innan.
Tro fan att de då måste kompensera inkomstbortfall på alla tänkbara sätt som inte drabbar de som har det bra.