Citat:
Ursprungligen postat av Du vet!
Som sagt, kolla runt på företagens årsrapporter. Rätt skapliga vinster, inga problem att anställa folk.
Det är inte storföretagen som är intressanta. Börsnoterade storföretag fjäskar för aktieägare, ja. Men resten då?
År 2005 fanns 900.511 aktiva företag i Sverige.
Av dessa är 550 st börsnoterade. Det är 0,06%. Kan vi prata om de övriga 99,94% nu?
Bra, tack.
99,2% av företagen har färre än 50 anställda. 7 av 10 svenska företag är enmansföretag. De små företagen står för 52% av den privata sysselsättningen och 1/3 av den totala sysselsättningen.
Det finns tiotusentals företag som lever på jättarna Ericsson, Volvo, Electrolux, Scania etc. När det går bra för de stora börsbolagen kanske de inte anställer så värst mycket själva, men de blir desto mer benägna att handla mer varor och tjänster av de mindre företagen, som i sin tur har andra ännu mindre företag som underleverantörer.
En undersökning från 2005 visar att företag med 0-19 anställda investerar 167% mer än företag med 250 eller fler anställda. Men i jämförelse med omvärlden är våra småföretag ändå skitdåliga på att investera. Varför? Ja, vad skiljer Sverige från omvärlden? Skatter, avgifter, skatter, avgifter, skatter, avgifter... det är piss och skit att driva småföretag i det här landet. Arbetsgivaravgifterna blir ett större hinder ju mindre företaget är. Jag som enmansföretagare skulle aldrig i helvete anställa med det krångel och de avgifter man får på halsen med nuvarande regler, men om jag slapp arbetsgivaravgifter... ja, då tål det definitivt att tänkas på. Fatta att om alla enmansföretag skulle ha råd att anställa en person var, skulle vi få 630.000 nya jobb!
Men nä, det verkar jobbigt... bäst att värna om bidragen istället.