Citat:
Ursprungligen postat av wembi
Problemet för mig är att jag tycker synd om djuren som (troligtvis) har fått plågas hela livet bara för att bli en god måltid för mig.
Jag skulle gärna varit en vegetarian istället, men jag har testat det livet och mådde väldigt dåligt av det trots bra kontroll över vitaminintag och dylikt.
Hur jag än gör så mår jag dåligt, men jag valde att äta kött trots allt.(med dåligt samvete).
Nej, det är missvisande. Det är ytterst få djur som plågas. Skulle tänka mig att Kycklingar och höner lider mest , vilket håller på att avhjälpas med den nya EU-lagen om burar mm.
Själv så kan jag få sån otroligt sug efter grillat kryddstarkt kött. Körde inom Stormarknaden och köpte färdig grillade revbenspjäll på middagsrasten eftersom jag blev så frukansvärt sugen på det för ett tag sedan. Suget kommer ganska ofta kanske 4-5 gånger i månaden. Och jag måste äta kött på dagen annars så funkar ingenting på dagen.