Tja, beror lite på hur man ser det. Jag tvivlar inte ett dugg på att de inte kan sökmotoroptimera sidorna på en site. Däremot har det varit lite si och så med deras metoder för att öka trafiken. De åkte på lite pisk av google i höstas då de slängde ut 500 av deras kunder ur sina register (kanske inte precis vad de betalade för), har för mig att en av cheferna där fick sluta då också.
http://www.seoforum.no/cparticle289968-40715.html
Jag skulle inte ge pengar till något företag som specialiserade sig på sökmotoroptimering. Så jäkla svårt är det inte att få sidorna att fungera bra för indexering, vilket är vad det i slutändan faktiskt handlar om. Enkla, tydliga, strukturerade och välfungerande sidor med bra innehåll, sedan är saken biff. Finns det inget bra innehåll från början så är det ju inte så mycket att hänga i julgranen ändå.
Risken med att anlita ett lite buffel och bågaktigt optimiseringsföretag är att du kan bli utslängd, och då har man ju liksom gjort sig själv en liten björntjänst som man dessutom betalat för.
http://www.google.com/webmasters/seo.html