Citat:
Ursprungligen postat av
paras0nic
Vad fan är Hamad för släkte dock?
Verkar som att varenda större stad med ”svenskt mått mätt” har en gangsterfamilj som styr och ställer. I Malmö är det väl Fakhro/El Zein/El Moghrabi, i Gbg har vi Ali-Khan, Uppsala verkar ha Hamad.
Vad har huvudstaden?
Hamad tycks vara bröder. Mannen de kidnappade är svensk, med missbruksproblematik.
Citat:
De som hotar honom kommer från krigsdrabbade områden, Palestina eller något, så de har väl en helt annan syn på våld och människoliv, kompisen vet inte säger han, men han kan tänka sig att det är så. De skyr inga medel.
Citat:
Kompisen vet att när BO åkte in på behandling på hösten 2019, så hade han en skuld på ca 30 000 kr till killarna i Gränby. När BO hämtades av vårdpersonalen för att köras till behandlingshemmet, så fick han skjuts till Gränby för att betala tillbaka skulden. Det var viktigt för honom att göra det för de har en grym ränta med flera tusen per dygn.
Citat:
plockat honom och tagit ut honom i skogen och spöat honom ordentligt och skulle ha 200 000
En av de misstänkte har tidigare "suttit oskyldigt häktad", och fått skadestånd av Svenska staten, 155.000 kr. Vi tackar Justitiekanslern för detta. Tack vare detta kommer han undan med att ha 90.000 kronor kontant - Pengar som med all sannolikhet kommer från utpressning eller narkotikahandel, men ett skadestånd från JK gör honom onåbar.
En av de misstänkte säger till förhörsledaren
Citat:
Knulla din mamma vad ska jag säga till dig
varpå:
Citat:
FL avbryter förhöret på grund av Hasans attityd och ordval.
Uppsala TR B 590-20:
*
Fup