Citat:
Ursprungligen postat av
mats_lindqvist
Finns det derivat i bitcoin? Mao. "pappers-bitcoin" på samma sätt som det finns "pappers-guld"?
Vad jag förstår så finns det kontrakt på guld och den marknaden påstås vara groteskt uppblåst i förhållande till mängden fysiskt guld som existerar. Jag är verkligen ingen expert, men vad jag förstår så är det på den här "pappersmarknaden" som manipulationen sker.
Här en intervju på detta temat. Den är ett antal år gammal, så man undrar ju hur länge den här sortens manipulation kan fortsätta. I evighet?
https://youtu.be/sbML4xqh4mQ
Ja, det går att handla bl.a. optioner och terminer, både fysiskt backade där riktiga bitcoins byter ägare och cashsettlade med likvidbelopp i t.ex. USD, d.v.s. inga riktiga bitcoins byter ägare.
Det är värt att komma ihåg att pappersmarknaden fyller en viktig funktion och bör inte ses som manipulerad (även om det säkert förekommer). Om du som investerare vill ha prisexponering mot t.ex. guld, samtidigt som du inte vill behöva hantera dyr transport och lagring av det fysiska guldet, så är cashsettlade derivat ett bra alternativ. Du tar då möjligtvis en något större risk i och med att du faktiskt inte har fysisk tillgång till det guld som du har exponering mot, men samtidigt slipper du som sagt vissa andra kostnader. Inget fel med det.
Samma sak med Bitcoin. Du kan så klart investera i pappersderivat, men som mantrat går: not your keys, not your coins. Endast med riktiga bitcoins kan du minimera motpartrisken.