• 7
  • 8
2020-07-23, 21:52
  #85
Medlem
Ingen som hört något nytt?
Citera
2020-07-24, 10:09
  #86
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DenTyste
Ingen som hört något nytt?

Nej tyvärr men hoppas höra något.
Citera
2020-09-03, 08:11
  #87
Medlem
Det är nerlagt 😮
Citera
2020-09-03, 11:20
  #88
Medlem
Står så här i dagens VK
Kvinna och barn nära brinna inne i Umeå – nu läggs utredningen ned.

Artikeln är låst så jag kan tyvärr inte se vad det står mera.
Citera
2020-09-03, 23:20
  #89
Medlem
Sherrycolas avatar
VK plusartikel

Citat:
Det var vid 03-tiden i slutet av maj som en kraftig brand utbröt i lägenheten i ett flerfamiljshus på Ersboda.

Branden startade vid ytterdörren och spred sig sedan snabbt in till lägenheten där en kvinna befann sig tillsammans med sina barn.

– Det känns overkligt alltihop. Det är svårt att greppa att man har hamnat i den situationen man har hamnat i, berättade kvinnan i en intervju med VK morgonen efter branden.

Räddningstjänsten fick bryta upp ytterdörren och kunde sedan lyckligtvis släcka branden innan någon person kom till fysisk skada.

Kammaråklagare Andreas Nyberg ledde förundersökningen.

– Personerna inne i lägenheten befann sig i en livsfara, med tanke på brandens spridning. Det blev omfattande brand och rökskador i lägenheten. Hade inte branden släckts, så hade den riskerat att sprida sig i hela fastigheten, säger han.


Senare under natten greps en man av polis misstänkt för mordbrand. Misstankarna mot honom skrevs sedan av och istället blev kvinnan som befann sig i lägenheten misstänkt.




Citat:
Kvinnan häktades på sannolika skäl misstänkt för försök till mord, grov mordbrand och falsk tillvitelse. Det sistnämnda för att hon misstänkes falskeligen ha pekat ut mannen som gärningsman.

Vad var det som pekade mot kvinnan som misstänkt?

– Det var omständigheterna kring branden och omständigheter som vi fått fram genom telefontömningar som visade på att hennes berättelse inte stämde i alla delar, säger Andreas Nyberg.


Under utredningens gång framkom det även att det fanns en konflikt mellan kvinnan och mannen och att den konflikten skulle kunna varit ett motiv.

I juni försattes kvinnan på fri fot men hon var alltjämt misstänkt för brotten.

Det som kunnat klarläggas i utredningen var att branden var anlagd och startat vid ytterdörren. Det snabba brandförloppet talade även för att någon form av brännbar vätska använts och hällts in genom brevinkastet.

Polis och åklagare hoppades in i det sista på att den tekniska undersökningen skulle kunna binda en gärningsman till brottet.



Citat:
Så blev det dock inte.

Kammaråklagare Andreas Nyberg menar att brandärenden generellt är svåra att utreda eftersom avgörande bevisning ofta brinner upp.
Citera
2020-09-03, 23:53
  #90
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av VanillaSky74
Det är nerlagt 😮

Helt jävla galet... 😡
Citera
2020-09-04, 10:39
  #91
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av intesomduja
Helt jävla galet... 😡

Att det är 😡
Citera
2020-09-04, 17:16
  #92
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av VanillaSky74
Att det är 😡

Hon är nog jäkligt nöjd i alla fall.
Citera
  • 7
  • 8

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in