Citat:
Ursprungligen postat av
Billieisback
Yasin sitter ju fortfarande häktad för detta brott och har tydligen instagrammat under gårdags-kvällen. Skulle tydligen lägga upp ny musik på nån av plattformarna han använder också!
Hur i helvete är det möjligt för honom att göra sånt när man sitter häktad med restriktioner?
Borde vara ett privilegium som man inte ska ha när man är häktad för ett grovt brott. Oavsett om man är oskyldig eller inte.
Vet inte hur insatt du är i juridik, men självklart har inte han själv tillgång till internet när han sitter häktad med restriktioner.
Kammaråklagare Anna Stråth säger till Expressen på frågan om hur posten/musiksläppet kunnat gå till när han befinner sig i häktet:
"– Troligtvis är det någon som lagt ut det här för hans räkning. Han ska inte själv ha tillgång till ett Instagram-konto när han är häktad. Dessutom finns det inga misstankar om att han haft det heller, säger Anna Stråth på söndagen.
– Om det är så att någon annan lagt ut det så har det inte brutit mot restriktionerna, tilläger hon."
Hela artikeln:
https://www.expressen.se/noje/rappar...ngen-oskyldig/