Citat:
Ursprungligen postat av
Potatis6001
Ja, men GTA 6 kommer sälja på sitt namn, inte för att det kommer vara ett bra spel.
Nej, det kommer sälja på samma basis som Elder Scrolls, fast ännu mer intensivt. Ingen annan kan göra ett likadant spel då bara Rockstar har resurserna, kunskapen och IP. Vi vet redan vad som händer när någon annan försöker göra ett GTA-spel, och The Getaway blev inte alls lika framgångsrikt då det inte var lika levande och stort som ett äkta GTA-spel.
Det var för övrigt exakt samma sak när Skyrim släpptes, Bethesda hade med en massa modern vänsterkultur så som att vilken karaktär som helst oavsett kön kunde gifta sig med vilken NPC som helst oavsett kön. Inte för jag har något emot homoäktenskap, men det kändes väldigt felplacerat i denna värld, speciellt som de inte ens uppmärksammade det. T.ex. A Song of Ice and Fire är en värld som har mycket sådant, men det uppmärksammas och kommenteras alltid av karaktärerna i böckerna.
GTA 6 kommer antagligen innehålla en ganska stor mängd sådant, men spelet kommer ändå sälja bra då det inte finns något liknande. Det som kommer störa mig mest är antagligen NPCer som är skyddade (inte går att ha ihjäl), då det sabbar känslan av att man kan göra precis vad man vill.