• 1
  • 2
2020-05-13, 20:59
  #13
Medlem
Ringhals3s avatar
Det är många omvända skambud på hemnet nu där säljare i Stockholms innerstad har ett utgångspris som om det vore sent 2015!

Det är nog läge att inse att det är andra tider nu!

Det är inga lockpriser säljarna använder sig av om vi säger så!
Citera
2020-05-14, 08:57
  #14
Medlem
Att priset på en bostad kan vara orimligt låg är att man ibland säljer till sina barn och inte vill reavinstbeskatta bort pengarna. Händer att man därför säljer för samma pris som man själv köpte för 30 år sedan. Men dessa affärer sker inte över Hemnet eller liknande. Av den anledningen så bör man inte ta så mycket notis om priserna som tidningarnas robotar skriver kring fastighetsöverlåtelser eftersom en hel del överlåtelser sker inom familjen med udda prissättning.
När barnet sedan säljer så blir det ju reavinstbeskattattning så det har ju i slutändan ingen betydelse för staten.

Detta fenomen förklarar dock inte varför det ser så konstigt ut på hemnet...
Citera
2020-05-14, 09:45
  #15
Medlem
DoungAs avatar
Kontrar din sortering med "störst prisminskning" med "största prisökning"
https://www.hemnet.se/salda/bostader?by=price_change_percent&order=desc&prefer red_sorting=true

Det ser ganska bra och stabilt ut. Sluta ropa varg TS.
Citera
2020-05-14, 21:09
  #16
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sonny00
Va? Kan du ta det där på svenska?
Haha my bad.
Citera
2020-05-15, 01:11
  #17
Medlem
Kan det inte vara så enkelt. Personer som har enskild firma de närmar sig konkurs skriver över så mycket det bara kan på frun. De behöver sätta ett slutpris som kanske är samma avgift som bostadsrättsförening kräver vid försäljning?
Citera
2020-05-15, 05:27
  #18
Medlem
Vedtrs avatar
Betala 100papp /m2 för att bo i helvetet. Smart.
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in