Citat:
Ursprungligen postat av
Sodomizer-
Vad spelar det för roll om vi spelar med samma lag förutom Zlatan? Förutsättningarna blir ändå inte de samma eftersom vi möter ett annat lag. Även om vi mötte samma lag skulle förutsättningarna inte bli exakt lika.
Det är svårt att argumentera emot att anfallsspelet var betydligt bättre idag en senast och att Zlatan var några strån vassare än Kiese Thelin. Varför skulle dessa matcher vara så "ologiska" att jämföra?
Helt ärligt förstår jag inte vad du menar men ska försöka svara ändå.
Azdz(?) påpekade att vi den här matchen måste insett att vårt anfallsspel med Z är bättre än utan Z kolla på Slovenien matchen, varför jämföra en avslagen match utan motivation utan de bästa på plan med en match där vi spelar med den troliga startelvan där motivationsgraden var betydligt högre? Varför skulle man jämföra dessa matcher?
Är det rättvist att jämföra dessa prestationer, vi spelade med vårt B-lag mot Slovenien och mot Wales den troliga startelvan men bara Z var skillnad och gjorde vårt anfallsspel?
Z är vår viktigaste och bästa spelare och vi är bättre med honom på plan men varför jämföra honom med Thelin, inte direkt han som skulle spela om Z var skadad i em?
Lite som när psg förlorade en cupmatch och Z spelade inte, många skrev att psg suger utan Z men noterade inte att psg roterat kraftigt den matchen.
Edit: Som du skrev så är inte förutsättningarna samma även om vi skulle mött samma lag med annan elva eller samma igen för den delen, alla matcher lever sina egna liv som Hamrén sade.