2020-05-02, 12:25
  #97
Medlem
Foxan1977s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av hahahohoyrsovane
Hade en bergsgorilla av högre rang kunnat accepteras in i en företagsledning?
Högst troligt 🤷‍♀️🤣
Citera
2020-05-02, 12:26
  #98
Medlem
nämen, var vad det jag sade om inkompetens?

"Vargarna har varit rädda för personalen"

Næss är starkt kritisk till den dominerande arbetsmetod som användes mot vargarna på Kolmårdens djurpark.

– Vargarna har varit rädda för personalen. Det är en farlig illusion att man ska dominera vargen. Det är helt, helt fel, säger han i utredningen.
På Youtubeklipp kan man se hur personalen tar tag i vargar som gjort något de inte gillar och de berättar själva i utredningen att de lägger ned vargarna som ett straff.

– Att NN (den 30-åriga kvinnan reds anm) inte haft några tidigare problem tyder på att det inte var någon personlig konflikt, men är väldigt subjektivt. Hon representerade personalen och är liten och sårbar, hon har lite huvudvärk... och det är den dagen, säger Runar Næss i utredningen.

Flera kolleger till kvinnan säger också i utredningen att de är överraskade över att det var just den kvinnan som attackerades. Hon var den som hade haft bäst kontakt med varggruppen efter den person som hade dem i sitt hem och nappade upp dem.
Men det skulle, enligt experter i utredningen, kunna vara just ett av skälen bakom attacken. Hon fick representera personalen, menar Runar Næss.


https://www.expressen.se/nyheter/vargattacken-var-vantad-enligt-expert/
Citera
2020-05-07, 11:43
  #99
Medlem
Krocketklubbas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av User30
Det kan ju inte stämma då vi vet att det rekryteras vargar utifrån. Om vi antar att de inte kan skilja hund från sitt eget släkte så är vi nere på rent praktiska delen. Och där är jag intresserad av om en hund kan integrera sig.

En varg och en hund är två helt olika saker. Föreställ dig en kvalitetsprodukt vs en kinakopia. Visst finns det säkert någon promilles chans att det skulle kunna hända men i 99.9% av fallen skulle vargen bjuda in till lek för att till slut klippa hunden när den får chansen. Det handlar om psyke, inte storlek på vare sig varg eller hund.
Citera
2020-05-08, 00:24
  #100
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Krocketklubba
En varg och en hund är två helt olika saker. Föreställ dig en kvalitetsprodukt vs en kinakopia. Visst finns det säkert någon promilles chans att det skulle kunna hända men i 99.9% av fallen skulle vargen bjuda in till lek för att till slut klippa hunden när den får chansen. Det handlar om psyke, inte storlek på vare sig varg eller hund.

Intressant nog är de både mer lika och olika än vi tidigare trodde. Förr särskildes de åt som olika arter. DNA visade senare att de är extremt lika, för att sedan visa att den moderna hunden är INTE sprungen ur gråvargen utan levde parallellt med den. Båda har en gemensam förfader, en utdöende vargtyp som är oklassificerad men tros vara mindre i storlek än gråvargen.
Citera
2020-05-08, 00:28
  #101
Medlem
En sak som kommer skilja dem åt är matagression. Medan en hund kan bitas över att ta mat ifrån den så komme en varg slåss om det. En vargs sinne för mat är vad nikotin är för en rökare. Vargen är helt besatt av mat, och det är det enda den tänker på. Med det sagt finns det säkerligen undantagsfall där vargen nte är överdrivet aggressiv med sin mat.
Citera
2020-05-08, 01:04
  #102
Medlem
OdCaBos avatar
Ni vet att det här med alfahannar bara är bullshit va? Typ 20 år sen han som kom på idéen (David Mech) själv kastade den teorin i papperskorgen - eftersom den helt enkelt inte stämmer: man förstod tidigare inte att det helt enkelt var flockens föräldrar man läste in ett "dominerande" beteende i.
Citera
  • 8
  • 9

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in