Citat:
Ursprungligen postat av
Alfons1122
Hej,
jag fick erbjudande om detta förra veckan och valde att teckna! Ser inte någon anledning till att detta skulle vara en scam eller bluff. Trevlig kundtjänst med utbildad personal som förklarar sakligt hur det fungerar... //
Visst gjorde du det...….
Citat:
Ursprungligen postat av
Alfons1122
Återstår såklart att se om bilen går sönder om de betalar den eventuella skadan men det känns bra!//
Lycka till med det.
Citat:
Ursprungligen postat av
Alfons1122
För övrigt är det en Garanti och inte en försäkring så krävs inget tillstånd från Finansinspektionen, frågade om detta..//
Sluta ljuga för oss.
Citat:
Ursprungligen postat av
Alfons1122
Dessvärre är det återigen fel, en biltillverkare ger dig ex 2års garanti (varierar mellan tillverkare) när du köper en ny bil! Det är ingen försäkring! Du pratar säkert om vagnskadan och det är en så kallad halvförsäkring.. Har inget med att växellådan går sönder exempelvis..
https://www.if.se/privat/forsakringa...gnskadegaranti
Nu blandar du ihop päron och äpplen.
En säljare och/eller en tillverkare kan lämna garantier i samband ett köp av en vara eller tjänst och det är endast då det är fråga om en garanti, något som också kan lämnas på en reparation eller liknande. Det är inte heller fråga om något som skulle kunna kallas ett biåtagande till ett huvudavtal.
Skulle väl finnas utrymme att kalla det någon skall garanti/serviceavtal om den som lämnade garantin bedrev egen verksamhet inom området, t ex Mekonomen eller annan liknande verkstadskedja
lova att åtgärda och reparera fel kan uppstå mot viss fast ersättning.
Annars skulle alla som lämnar garanti behöva ha tillstånd att bedriva försäkringsrörelse och det är ju inte meningen,
Det är däremot en helt annan sak och tillståndspliktig försäkringsverksamhet att som tredje man mot en
försäkringspremie åta sig för att ersätta oförutsedda händelser/skador/funktion gällande viss egendom eller annan skada/förlust på andra områden (företagsförsäkring/reseförsäkring m.m.).
Samtliga rekvisit för försäkringsverksamhet är därmed uppfyllda när det gäller horungeföretaget Svenskt fordonskydd, annars skulle alla bara kunna kringgå kravet på tillstånd genom kalla det för "garanti" istället för försäkring.
Jämför det här exemplet där Finansinspektionen ansåg att det var tillståndspliktig försäkringsrörelse
(vägassistans) .
https://www.fi.se/contentassets/10aa...s-15-10127.pdf