Svara
2020-04-25, 20:02
  #1
Medlem
Xhamsterns avatar
Kön: Man
Ålder: Runt 30
Vikt: Ca 90 kg
Tidigare erfarenheter: Alkohol, cannabis, benzo, MDMA, 1CP-LSD, amfetamin, kokain, ketamin, 2C-B

Den här trippen, som skedde för ca 1 månad sen, börjar egentligen pga Coronautbrottet. Jag har suttit hemma och arbetat ett längre tag, vilket är skittråkigt. Alla vänner och bekanta håller sig isolerade. Den planerade utlandsresan i påsk är inställd. Roligare tider har man haft, minst sagt.

Men om man inte kan resa rent fysiskt, så kan man ju alltid ta en psykisk resa, eller hur? En candyflipp har länge planerats, jag tänkte ta den i maj nån gång men nu passar det ju ganska bra då man slipper oroa sig för oplanerade besök.

Planen blir iaf att trippa ensam hemma, vilket jag brukar göra och faktiskt föredrar. Sätter lördagen som trippdag.

Lördagen kommer, vaknar upp vid nio och är förväntansfull. Börjar dagen med en långpromenad, 7 km i ganska raskt tempo. Solen skiner men det blåser iskalla vindar. Funderar på att vara i ett skogsområde under trippen men det är lite för långt hemifrån.

På vägen hem beställer jag två pizzor, en för att äta nu och en för att spara till efter trippen. Får mina pizzor och äter vid 12. Städar, pysslar och gör i ordning hemmet. Laddar ner en massa filmer till ett usb-minne som jag pluggar in i tv:n.

14:00.
Klockan blir två – två som i trippdags! Jag lägger lappen med 1CP-LSD på tungan, äntligen! 20 minuter senare går jag ut på en promenad. Går ner vid en närbelägen sjö, solen skiner och det har blivit något varmare. Står och ser ut över det glittrande vattnet, det har nu gått 35 minuter sen jag tog syran och det börjar märkas – drömmer mig bort för några sekunder och vaknar till av hundskall från en förbipasserande hund. Min blick har ändrat perspektiv något, och jag går vidare. I hörlurarna spelas en blomstertid nu kommer och jag får en närmast religös upplevelse när jag går på stigen vid vattnet. Så vackert!

Promenaden går vidare in bland hus och trädgårdar, det är mycket folk ute och en del bil- och cykeltrafik vilket jag tycker är lite obehagligt. Kommer till en backe som jag gått säkert 30 gånger, men såhär brant har den aldrig varit! Får nästan kämpa mig uppför. Vid ett övergångsställe svishar en jävla velcro-krigare på sin cykel förbi mig så jag nästan slår samman av rädsla. Byggnaderna runt om mig börjar böjas utåt, syran slår på allt mer. Det är folk överallt och jag blir lite stressad, känner mig som UNA-bombaren med mina solglasögon och nedragna mössa.

15:00
Hemma – äntligen. Är svettig efter min promenad så jag klär av mig och går in i duschen. Känslan när det varma vattnet träffar kroppen är helt otrolig, som en orgasm! Duschar i 20 minuter och tar sedan på mig mjukisbyxor och en långärmad tröja. Känns som pånyttfödd efter duschen.

Lägger mig på några filtar som jag lagt ut på sovrumsgolvet. Solen lyser in genom gliporna kring rullgardinen, små dammpartiklar dansar runt i solljuset och jag tittar fascinerat på dessa i flera minuter. Färgerna är riktigt intensiva just nu.

Tyvärr verkar min mage inte riktigt gilla syra, jag känner mig både mätt, hungrig och illamående på samma gång. Håller på att spy vid ett tillfälle. Tar samarin och en tablett mot uppblåst mage för att försöka få ordning på det hela.

15:30
Har satt igång filmen Fantasia på tv:n, en Disneyfilm från 1940 med galet trippigt innehåll – rekommenderas starkt! Lever mig helt in i filmen! De dansande flugsvamparna är en riktigt höjdare och humöret är på topp, trots mina magproblem. Går på toa ett par gånger.

16:15
Har gått tillbaks till mitt sovrum, ligger på golvet och fyller i en målarbok. Lyssnar på Pink Floyd, Dark side of the Moon. Aldrig har en redan utmärkt skiva varit så bra som just nu. Njuter av varje sekund.

16:19
Any Colour You Like går igång. Jag ser det som ett stort omen då jag precis bläddrar bland mina f'ärgpennor. Inser att vilket val jag än gör kommer vara korrekt. De färgade ljusen i sovrummet spelar nu i regnbågens alla färger. Ganska klar i huvudet.

16:45
Efter mitt senaste toalettbesök blev magen mycket bättre – STOR SEGER ropar jag ut från badrummet. Har tagit av mig tröjan och känner mig så fantastiskt nöjd, ett OS-guld hade inte räckt för den här känslan. Mår så jäkla bra just nu! Känslan slår nästan den gången jag klarade av Vasaloppet! Dansar inne i sovrummet till Peter Schilling- Major Tom.

16:50
Sätter mig vid datorn med en kaffe och ett glas äppelsaft. Kaffet är halvgott men saften smakar utmärkt.

Tittar på denna video; https://www.youtube.com/watch?v=_DGQ7DY6wlY och förtrollas över de matematiska uträkningarna som visas. Ser om videon 3-4 gånger och hamnar nästan i trance. Blir riktigt djupt där ett tag.

17:10
Tillbaks i sovrummet, sitter i skräddarställning på golvet och lyssnar på klassisk musik. Bedrich Smetana – Má vlast: No 2, Vltava ger mig rysningar varje gång. Greensleeves – så vacker att jag nästan gråter. Franz Schuberts Marches militaires spelas igenom ett par gånger, alltid härlig att lyssna på. Jag dirigerar musiken med stängda ögon, lever mig helt in i den och för ett tag upphör hela omgivningen att existera för mig. Kraftiga CEV's och rummet lyser som ett tivoli.

17:45
Märker att toppen passerats, ruset har gått ner något men de visuella effekterna är oförändrade. Går ut till köket och förbereder min MDMA-drop.

17:50
100 mg MDMA-kristaller i en gelatinkapsel sväljs ner med lite saft. Ser så sjukt mycket fram emot att det ska börja verka!

18:20
Ligger i soffan i sovrummet och lyssnar på Dire Straits, luftgitarren går varm såklart. Känner att något är på gång nu. I vanliga fall är 25 minuter den magiska gränsen, förhoppningarna är på topp.

18:40
UNDERBART. MDMA-et har smugit igång och ger ett välmående som jag aldrig känt. Inte alls lika pushigt och hårt som det annars kan vara, utan mjukt och lugn. Känner mig nästan stenad. Svettas och har flämtande andning, något som jag alltid får på CS-prepparat. Musiken är otroligt bra! Tittar på musikvideos på min dator.

18:50
Jäääklar vad det slår! Ligger åter i min soffa i sovrummet, hörlurarna på och musiken dånandes. Jag bara njuter. Magen strular igen, fiser som aldrig förr. Störigt.

19:35
Har bestämt mig för att gå ännu högre, så jag bombar 100 mg MDMA till. Blir spännande! Magen fortsätter strula.

19:45
Sätter mig vid datorn igen för att lyssna på musik. Trippen känns just nu som en mycket hög dos MDMA. Välmåendet är enormt, synrubbningarna är ganska obetydliga men när jag blundar är det kraftiga CEV's. Muspekaren lämnar tracers, viftar jag med handen framför ansiktet blir det samma effekt. Svettas ganska kraftigt, tar mig till köket och hämtar glass och läsk.

19:55
Det börjar slå på igen, det känns djupt inom mig, som att något är påväg att ta sig ut ur min kropp.

20:00
FY. FAN. VAD. JAG. MÅR. BRA.

20:10 (uppskattad tid)
Nu har den andra dosen slagit så hårt att jag har dålig koll på tiden. Ligger och rullar av välmående på min filt på sovrumsgolvet. Här spenderar jag uppskattningsvis runt en timme, ren euofori strömmar genom hela min kropp!

21:00 (uppskattad tid)
Är helt mongo-trippad och kravlar upp i min lilla soffa där jag lägger mig och lyssnar på musik. Sjunger med i varenda låt, älskar allt och alla. En väg av ren kärlek sköljer hela tiden över mig, jag blundar och bara njuter.

Kvällen spenderas sedan helt i soffan, förrutom något toalettbesök pga min störande mage även om de problemen gått ner något. Runt tolv känner jag en liten nergång, vid ett går ruset plöstligt ner rejält. Duschar, dricker vatten och äter lite. Somnar utan benzo, är väldigt utmattad av trippen.

Dagarna efter käkar jag bananer då jag inte har nån HTP5 hemma, och det funkar faktiskt oväntat bra. Det känns i kropp och knopp att jag har trippat, så nog har det ändå tagit på mig. Inte en kombo att ta alltför ofta.

Denna kombination måste jag nog säga är den absolut bästa jag upplevt hittills. Måste dock råda alla som ska prova på att göra det i en säker miljö om man inte är absolut säker på att man kommer kunna stå när mdma:et slår på.
Citera
2020-04-25, 22:11
  #2
Medlem
Kalender-mannens avatar
Det var bland de vackrare av rapporter jag läst. Din lilla artist där.
Citera
2020-04-27, 13:10
  #3
Medlem
JojjeMeduzas avatar
Riktigt fin rapport, bra beskrivet. Låter som en trevligt tripp! 5/5
Citera
2020-04-27, 15:52
  #4
Medlem
justinsane420s avatar
"Klockan blir två – två som i trippdags!" haha, grymt uttryck.

Grym rapport.
Citera
2020-04-29, 03:32
  #5
Medlem
Bra rapport!
Nu vet jag inte hur länge denna syran sitter i men du verkade vara i början på afterglowen när du droppa mollyt.
Jag har candyflippat rätt många gånger fast på vanlig LSD, har provat droppa mdma't innan peaken, efter och under.
Och den perfekta tajmingen för mej är att göra det när man precis börjar peaka. Jävligt maxat, med återdosering också såklart.
Citera
2020-04-29, 19:33
  #6
Medlem
Xhamsterns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av bacca
Bra rapport!
Nu vet jag inte hur länge denna syran sitter i men du verkade vara i början på afterglowen när du droppa mollyt.
Jag har candyflippat rätt många gånger fast på vanlig LSD, har provat droppa mdma't innan peaken, efter och under.
Och den perfekta tajmingen för mej är att göra det när man precis börjar peaka. Jävligt maxat, med återdosering också såklart.

Tack för alla glada kommentarer, alltid kul att kunna ge tillbaks något till detta eminenta forum.

Låter riktigt maxat att köra MDMA just på toppen av syrat, funderar på att köra samma kombo i sommar och dessutom blanda in lite 2C-B.. kan bli intressant!
Citera
2020-04-30, 00:04
  #7
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Xhamstern
Tack för alla glada kommentarer, alltid kul att kunna ge tillbaks något till detta eminenta forum.

Låter riktigt maxat att köra MDMA just på toppen av syrat, funderar på att köra samma kombo i sommar och dessutom blanda in lite 2C-B.. kan bli intressant!

Ja vi diskuterade det i en tråd för inte alltför länge sen.
Att toppa det med 2cb är svårslaget, pure bliss. Spara den till ett speciellt tillfälle. Har mixat de flesta psykadeliska drogerna och den trippeln är det bästa jag provat på.
Citera
2020-05-08, 09:29
  #8
Medlem
orrecrists avatar
Det enda jag känner är: FY FAN VAD SUGEN JAG BLEV PÅ EN CANDYFLIPP!! finns inte mycket som slår en Candyflipp i eufori, däremot fattar jag inte varför man inte tar mdmat på peaken? Det har gett mig absolut mest glädje.

Förövrigt en helt okej rapport.
Citera
2020-06-24, 01:48
  #9
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Xhamstern
Kön: Man
Ålder: Runt 30
Vikt: Ca 90 kg
Tidigare erfarenheter: Alkohol, cannabis, benzo, MDMA, 1CP-LSD, amfetamin, kokain, ketamin, 2C-B

Den här trippen, som skedde för ca 1 månad sen, börjar egentligen pga Coronautbrottet. Jag har suttit hemma och arbetat ett längre tag, vilket är skittråkigt. Alla vänner och bekanta håller sig isolerade. Den planerade utlandsresan i påsk är inställd. Roligare tider har man haft, minst sagt.

Men om man inte kan resa rent fysiskt, så kan man ju alltid ta en psykisk resa, eller hur? En candyflipp har länge planerats, jag tänkte ta den i maj nån gång men nu passar det ju ganska bra då man slipper oroa sig för oplanerade besök.

Planen blir iaf att trippa ensam hemma, vilket jag brukar göra och faktiskt föredrar. Sätter lördagen som trippdag.

Lördagen kommer, vaknar upp vid nio och är förväntansfull. Börjar dagen med en långpromenad, 7 km i ganska raskt tempo. Solen skiner men det blåser iskalla vindar. Funderar på att vara i ett skogsområde under trippen men det är lite för långt hemifrån.

På vägen hem beställer jag två pizzor, en för att äta nu och en för att spara till efter trippen. Får mina pizzor och äter vid 12. Städar, pysslar och gör i ordning hemmet. Laddar ner en massa filmer till ett usb-minne som jag pluggar in i tv:n.

14:00.
Klockan blir två – två som i trippdags! Jag lägger lappen med 1CP-LSD på tungan, äntligen! 20 minuter senare går jag ut på en promenad. Går ner vid en närbelägen sjö, solen skiner och det har blivit något varmare. Står och ser ut över det glittrande vattnet, det har nu gått 35 minuter sen jag tog syran och det börjar märkas – drömmer mig bort för några sekunder och vaknar till av hundskall från en förbipasserande hund. Min blick har ändrat perspektiv något, och jag går vidare. I hörlurarna spelas en blomstertid nu kommer och jag får en närmast religös upplevelse när jag går på stigen vid vattnet. Så vackert!

Promenaden går vidare in bland hus och trädgårdar, det är mycket folk ute och en del bil- och cykeltrafik vilket jag tycker är lite obehagligt. Kommer till en backe som jag gått säkert 30 gånger, men såhär brant har den aldrig varit! Får nästan kämpa mig uppför. Vid ett övergångsställe svishar en jävla velcro-krigare på sin cykel förbi mig så jag nästan slår samman av rädsla. Byggnaderna runt om mig börjar böjas utåt, syran slår på allt mer. Det är folk överallt och jag blir lite stressad, känner mig som UNA-bombaren med mina solglasögon och nedragna mössa.

15:00
Hemma – äntligen. Är svettig efter min promenad så jag klär av mig och går in i duschen. Känslan när det varma vattnet träffar kroppen är helt otrolig, som en orgasm! Duschar i 20 minuter och tar sedan på mig mjukisbyxor och en långärmad tröja. Känns som pånyttfödd efter duschen.

Lägger mig på några filtar som jag lagt ut på sovrumsgolvet. Solen lyser in genom gliporna kring rullgardinen, små dammpartiklar dansar runt i solljuset och jag tittar fascinerat på dessa i flera minuter. Färgerna är riktigt intensiva just nu.

Tyvärr verkar min mage inte riktigt gilla syra, jag känner mig både mätt, hungrig och illamående på samma gång. Håller på att spy vid ett tillfälle. Tar samarin och en tablett mot uppblåst mage för att försöka få ordning på det hela.

15:30
Har satt igång filmen Fantasia på tv:n, en Disneyfilm från 1940 med galet trippigt innehåll – rekommenderas starkt! Lever mig helt in i filmen! De dansande flugsvamparna är en riktigt höjdare och humöret är på topp, trots mina magproblem. Går på toa ett par gånger.

16:15
Har gått tillbaks till mitt sovrum, ligger på golvet och fyller i en målarbok. Lyssnar på Pink Floyd, Dark side of the Moon. Aldrig har en redan utmärkt skiva varit så bra som just nu. Njuter av varje sekund.

16:19
Any Colour You Like går igång. Jag ser det som ett stort omen då jag precis bläddrar bland mina f'ärgpennor. Inser att vilket val jag än gör kommer vara korrekt. De färgade ljusen i sovrummet spelar nu i regnbågens alla färger. Ganska klar i huvudet.

16:45
Efter mitt senaste toalettbesök blev magen mycket bättre – STOR SEGER ropar jag ut från badrummet. Har tagit av mig tröjan och känner mig så fantastiskt nöjd, ett OS-guld hade inte räckt för den här känslan. Mår så jäkla bra just nu! Känslan slår nästan den gången jag klarade av Vasaloppet! Dansar inne i sovrummet till Peter Schilling- Major Tom.

16:50
Sätter mig vid datorn med en kaffe och ett glas äppelsaft. Kaffet är halvgott men saften smakar utmärkt.

Tittar på denna video; https://www.youtube.com/watch?v=_DGQ7DY6wlY och förtrollas över de matematiska uträkningarna som visas. Ser om videon 3-4 gånger och hamnar nästan i trance. Blir riktigt djupt där ett tag.

17:10
Tillbaks i sovrummet, sitter i skräddarställning på golvet och lyssnar på klassisk musik. Bedrich Smetana – Má vlast: No 2, Vltava ger mig rysningar varje gång. Greensleeves – så vacker att jag nästan gråter. Franz Schuberts Marches militaires spelas igenom ett par gånger, alltid härlig att lyssna på. Jag dirigerar musiken med stängda ögon, lever mig helt in i den och för ett tag upphör hela omgivningen att existera för mig. Kraftiga CEV's och rummet lyser som ett tivoli.

17:45
Märker att toppen passerats, ruset har gått ner något men de visuella effekterna är oförändrade. Går ut till köket och förbereder min MDMA-drop.

17:50
100 mg MDMA-kristaller i en gelatinkapsel sväljs ner med lite saft. Ser så sjukt mycket fram emot att det ska börja verka!

18:20
Ligger i soffan i sovrummet och lyssnar på Dire Straits, luftgitarren går varm såklart. Känner att något är på gång nu. I vanliga fall är 25 minuter den magiska gränsen, förhoppningarna är på topp.

18:40
UNDERBART. MDMA-et har smugit igång och ger ett välmående som jag aldrig känt. Inte alls lika pushigt och hårt som det annars kan vara, utan mjukt och lugn. Känner mig nästan stenad. Svettas och har flämtande andning, något som jag alltid får på CS-prepparat. Musiken är otroligt bra! Tittar på musikvideos på min dator.

18:50
Jäääklar vad det slår! Ligger åter i min soffa i sovrummet, hörlurarna på och musiken dånandes. Jag bara njuter. Magen strular igen, fiser som aldrig förr. Störigt.

19:35
Har bestämt mig för att gå ännu högre, så jag bombar 100 mg MDMA till. Blir spännande! Magen fortsätter strula.

19:45
Sätter mig vid datorn igen för att lyssna på musik. Trippen känns just nu som en mycket hög dos MDMA. Välmåendet är enormt, synrubbningarna är ganska obetydliga men när jag blundar är det kraftiga CEV's. Muspekaren lämnar tracers, viftar jag med handen framför ansiktet blir det samma effekt. Svettas ganska kraftigt, tar mig till köket och hämtar glass och läsk.

19:55
Det börjar slå på igen, det känns djupt inom mig, som att något är påväg att ta sig ut ur min kropp.

20:00
FY. FAN. VAD. JAG. MÅR. BRA.

20:10 (uppskattad tid)
Nu har den andra dosen slagit så hårt att jag har dålig koll på tiden. Ligger och rullar av välmående på min filt på sovrumsgolvet. Här spenderar jag uppskattningsvis runt en timme, ren euofori strömmar genom hela min kropp!

21:00 (uppskattad tid)
Är helt mongo-trippad och kravlar upp i min lilla soffa där jag lägger mig och lyssnar på musik. Sjunger med i varenda låt, älskar allt och alla. En väg av ren kärlek sköljer hela tiden över mig, jag blundar och bara njuter.

Kvällen spenderas sedan helt i soffan, förrutom något toalettbesök pga min störande mage även om de problemen gått ner något. Runt tolv känner jag en liten nergång, vid ett går ruset plöstligt ner rejält. Duschar, dricker vatten och äter lite. Somnar utan benzo, är väldigt utmattad av trippen.

Dagarna efter käkar jag bananer då jag inte har nån HTP5 hemma, och det funkar faktiskt oväntat bra. Det känns i kropp och knopp att jag har trippat, så nog har det ändå tagit på mig. Inte en kombo att ta alltför ofta.

Denna kombination måste jag nog säga är den absolut bästa jag upplevt hittills. Måste dock råda alla som ska prova på att göra det i en säker miljö om man inte är absolut säker på att man kommer kunna stå när mdma:et slår på.

Låter som en underbar dag. Jag har alltid viljat testa candyflip, någon dag ska de ske.

Rolig och bra läsning. 4/5 får din rapport!
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in