Citat:
Ursprungligen postat av
pickelhaupt
Då måste jag nog göra nåt åt mina vanföreställningar oxå. Dvs dom inbillade människorna som kommenterar mina öron.
Du har dina öron. Andra har sin näsa. Man kan vara tjock, man kan vara skallig, man kan prata nasalt, man kan vara kort. Det finns alltid nån 'defekt' hos var och en.
Men du har valet att bry dej. Eller att nonchalera. Du kan göra problemet till en stor sak, eller du kan strunta i det.
Dina kompisar skojar med dej och du reagerar. Det tycker dom är roligt men det tycker inte du. Det växer in i dej och det har blivit en noja hos dej. Some buddies, eh?
Men dina öron är vad dom är, dom är en del av dej. Dina öron betyder inte mer än dina inkrökta lilltår eller vad som helst.
När nån för dina öron på tal så säg att det är samma gen som formar dina öron som ger den en speciell typ av intelligens. Skoja tillbaka. Visa inte att du bryr dej. Ge dom ingen chans att tracka dej.