Citat:
Ursprungligen postat av
AndersTengell
nej tvärtom, vi behöver fler källor för att folk inte ska kunna bortförklara det
jag tycker det är bra vad som kommit ut! men precis som du säger lyssnar majoriteten på SVT eller aftonbladet och just därför behöver vi fler källor än en fransk podd. ingen kommer röra i det ens med tång
lyssna bara på folk här i tråden "det kan inte vara sant för då hade världssamfunden gått ut med det och riktat sin ilska mot kina" osv
Det är mer än bara en podcast. Han kanske sa det först där, men han har sen varit på åtminstone en TV-platå (C-News) och sagt samma sak (finns på youtube). Det har varit förstanyheten på den franska TV-station jag kollat på ikväll (BFMTV, vilken är vänster), och det talas alltså väldigt mycket om i franska nyheter. Detta till stor del också för att Macron gick ut och i princip stödde teorin* genom att i en intervju nämna att typ "det är uppenbart att det hänt saker där (i Kina) vi inte känner till". Citatet handlar inte explicit om virusets uppkomst, men många läser det som att det uppenbart refererar till det. (Hursomhelst säger han att han tror att Kina döljer saker).
Bara googla på killens namn eller "prix nobel wuhan corona" så får man hur många träffar som helst. Även förstås i amerikanska medier.
* Som påpekats ovan ska dock noteras att vad de flesta säger mycket väl kan stämma är att viruset kom från det där labbet, men
inte att det för den skull behöver vara "man-made". Och inte heller släppts lös av avsikt, i syfte att ta över världsekonomin, eller nåt. Utan genom en olyckshändelse. Så det finns så att säga lite olika graderingar av denna teori.