Citat:
Ursprungligen postat av
Landomannen
Hej, jag har hittat ett sätt att få tag på grejer i spel extremt mycket
biligare än original priset så därför har jag börjat sälja olika föremål, och det har gått jätte bra.
Vad tror ni banken tycker när jag får in både små och stora swish betalningar non stop? Pratar om typ 100st i veckan.
De tycker att din kontoaktivitet påtalar affärsmässigt utnyttjande, och innan de stänger av dig från banken, så vill de ge dig möjligheten att beskriva din affärsverksamhet och ge dig chansen att omvandla ditt konto till ett företagskonto.
Jag tycker att du skall TA den möjligheten, registrera ett bolag, och börja se din geniala idé som en renodlad affärsverksamhet, och driva den därefter (dvs börja betala svensk skatt och svensk moms på alla pengar du tar in från denna verksamhet).
(yep, jag har någorllunda koll på VAD det är du säljer, från Exploit till effektivt Varu-utbud. Allt är i sin ordning, affärsjuridiskt sett).
Följer du den modell banken (eller jag) föreslår och börjar betala skatt och moms för affärsverksamheten som sådan, så kommer banken att hylla din biz fram tills dess att Mainstream Media tar upp din biz och beskriver den som "något oetiskt". It'll be a few years before That happens though. Tillräckligt med tid för Dig att puffa undan en massiv pensionsfond åt dig eller dina efterlevande.