Citat:
Ursprungligen postat av dockers7
Är tanken att det skall vara färgrikt som mIRC-logon? Skall det vara abstrakt design eller simpel och lätt design? "Inga krav", kan ju resultera i vad fan som helst.

Det som jag själv försökte mig på var en rund msn gubbe iförd en swathjälp, väst och små handskar. Dvs liten boll med hjälm som huvud, sepratar större boll med väst och små gulliga korvarmar som svävar en bit från kroppen iförda minihandskar. Vertikalt placerad ordet "clan", till höger om det: gubben (som är något mindre än totala "clan"-höjden) och under gubben ordet "irc". Om du kan göra det, så vore det det ultimata. Det är dock ingen krav, bara en idé.
Det får gärna vara färgglatt och utstråla en varm och gullig känsla. Designen i sig ska vara så simpel som möjligt (dvs minimalt med detaljer).
Snälla, om du nu ska göra det, gör logot väldigt stort. Man kan alltid förminska, men inte tvärtom...