Citat:
Ursprungligen postat av
460430-0014
Ha en extrastämma där medlemmarna får rösta om de vill att föreningen tar den ekonomiska smällen, med andra ord att medlemmarna gemensamt betalar eller om varje medlem ska betala retroaktivt för sin förbrukning och då de nya medlemmarna slipper den del som skedde före sitt köp.
Knappast, du kommer inte att kunna få igenom en sådan sak. Skicka en räkning till personer som flyttade får två år sedan? Glöm det, jag kan inte se att det rimligen kommer att gå att driva.
Alla kunder (brf medlemmar) har fått en räkning som betalats, att företaget (föreningen) sålt sin vara för billigt och inser det först nu är deras problem, inget dom kan justera prismässigt i efterhand.
Detta blir en ekonomisk smäll för föreningen. Finns inte pengarna för att ordna detta genom kassan blir det till att plocka ut lån och höja avgiften.
Att förvaltaren försöker få er att skicka ut extra räkningar låter absurt, nyinflyttade kan inte hållas ansvariga för tidigare boende och tidigare boende har inga ekonomiska skyldigheter mot er förening.
Som jag tolkar det har föreningen bara tagit rätt betalning av medlemmarna, bara att det bokföringsmässigt inte delats upp i moms och resterande kostnad vilket gjort att föreningen spenderat pengarna som skulle gått till momsen? Eller har jag förstått det fel och ni har betalat in moms på något annat sätt gemensamt genom föreningen? I så fall bör ni kunna få det återbetalt och använda det till att betala den individuella momsen istället.
Edit: Rent redovisningstekniskt bör kan jag se att det är lättare att justera detta i årets redovisning än att försöka få till en rättelse för 2019. Så länge pengarna finns bör inte det vara några konstigheter eftersom domen kom nu.