Citat:
Ursprungligen postat av
zambrotta
Jag får felkod på ett glödstift på min passat 2.0 tdi b8. Jag har mätt stiften och då är det två som är kassa. Kan jag då utesluta att det är relät som är dåligt och inte stiften?
Utesluta går väl inte, men är 2 trasiga så är det väl bara byta dessa. Osannolikt att relät skulle vara trasigt samtidigt.
Nu har du redan mätt, annars är ju det enkelt att köra plus och minus på glödstiften så ser man ju skicket direkt på de om de blir röda direkt i princip. Dock ska man ju inte köra 12v på t.ex. dina då de är väl 4,4v så då kommer de glöda en gång och gå sönder vilket kanske inte är så bra.

Men har man tillgång till 4v så är det ju inga problem.
Tänk på att inte dra åt de nya för hårt, är väl 15 Nm eller dylikt de ska dras med bara. Är väl Bosch som sitter original på de om du vill köra samma igen.
Lycka till.