2020-04-26, 12:02
  #3541
Medlem
liksom-fbs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KABUN
Det är en missuppfattning att ens pengar skulle minska i värde på PPM om börsen går ner. Det finns alltid fonder som går upp. Även om börsen går ner. Flytta pengarna till fonder som går upp. Det är inte så svårt.
Det var ju intressant att pensionssparare lyckas undvika effekterna av börsnedgång.

Låt oss bara hypotetiskt säga att pensionssparare står för halva börsvärdet via deras fonder.
Ett börsfall på 30% och att pensionsspararna är opåverkade skulle då leda till att resterande ägare åker på en 60%-ig nedgång.

Är det någon som ser någon brist eller bristande verklighetsförankring i KABUN's föreställningar.
Citera
2020-04-26, 12:35
  #3542
Medlem
liksom-fbs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tammer
Löfven & co är nog väl medveten om vikten av att ha ett välfungerande näringsliv.
Jag skulle tro att Löfven och någon till är införstådd med det. Det är också därför som han föredrar att avtala med C och L. Och har kämpat mot de inkrökta förståndshandikappade dumsunarna i hans parti som vill göra Sverige till ett Nordkorea.

Citat:
Ursprungligen postat av Tammer
Säga vad man vill om sossarna, men de har alltid samverkat väl med näringslivet,
Nej. Under Erlander, Palme och Carlsson avsåg (S) förstatliga allt näringsliv och bli en öststat.

Citat:
Ursprungligen postat av Tammer
och även fackföreningarna förstår att det måste finnas ett välstånd att fördela.
Nej, under 70 och 80-talet använda facket sin lagliga rätt till kriminalitet för att höja lönekostnaderna så att näringslivet var nära konka flera ggr. Och staten fick devalvera för att sänka de reala lönekostnaderna så att näringslivet överlevde.

Du är så naiv som ett litet barn. (Detta inte sagt som ett påhopp utan som ren information).
Du förstår inte att de olika facken är konkurrenter. Det handlar för dom om att grabba så mycket som möjligt. Och kräva att de andra facken står tillbaka för att inte sänka företagen i kk.
Det är bara det att de andra facken står inte tillbaka.

Så har det varit och S har gjort några lama försök att mana till besinning som inte har fungerat.
K-O Feldt jobbade hårt med detta hela tiden som finansminister. Men utan framgång.

Innan Feldt så hade S inte så mycket emot detta. De skulle ju iaf förstatliga näringslivet. Fast avsikten var mer att de uppsagda i näringslivet skulle anställas i offentlig sektor. Konkurser gjorde ingenting.
Sedan får du väl fundera över om detta gänget verkligen var några att supporta.

Globaliseringen gjorde dock att S fick ompröva. Och att Sovjet havererade. S var till slut tvungna att ge upp tanken på att förstatliga allt näringsliv och ansluta sig till EU. Fler och fler inom S backade på att göra Sverige till ett Nordkorea.

Citat:
Ursprungligen postat av Tammer
Så är det inte i alla andra länder, vi minns väl hur facken i länder som Storbritannien och Polen strejkade bort företagens vinster och höll på att köra länderna bankrutt innan det vände.
Det var precis samma sak. Du bara inte förstått hur facket havererade Sverige under 70 och 80-talet. Det vi kan vara överens om är att Labour i England och S i Sverige är precis lika skadliga för sina länder.

Så vill du ha krympande pension så röstar du på V, SD, S, Mp. Dom kommer att ordna det.
Just nu är SD isolerade och V+S+Mp måste komma överens med tillväxtvänliga partier som C+L.
Det kan göra att Sverige återhämtar sig efter coronakrisen.

Får C+L igenom fri hyressättning är det bra för byggsektorn. Och du får mer pension.
Kan C+L stoppa skattehöjningar så är det bra för din pension.
Kan regeringen med måttliga kostnader hålla näringslivet från kk är det positivt för din pension.
__________________
Senast redigerad av liksom-fb 2020-04-26 kl. 12:38.
Citera
2020-04-26, 13:06
  #3543
Medlem
Imnshos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av liksom-fb
Vad har nu detta med det du citerar att göra??
------
Jag citerar en gång till "tillgångarna består till 85 procent av de avgifter som löntagare och arbetsgivare betalar in"
Du har inte förstått det oklara syftningen i Pensionsmyndighetens text. 85% av tillgångarna i pensionsrätterna kommer från BNP-ökning. Däremot sjunker tillgångarna totalt om t ex börsvärdena halveras.

Du har tolkat texten fel.
Citera
2020-04-26, 13:21
  #3544
Medlem
liksom-fbs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Imnsho
Du har inte förstått det oklara syftningen i Pensionsmyndighetens text. 85% av tillgångarna i pensionsrätterna kommer från BNP-ökning. Däremot sjunker tillgångarna totalt om t ex börsvärdena halveras.

Du har tolkat texten fel.
Nej, du varken kan läsa innantill eller har nödvändiga förkunskaper för att kunna delta i diskussionen.

* Texten går inte att missförstå.

* Den allmänna pensionen är en transferering. Pensionsavgifter som betalas in går direkt ut i pension. Tillgångar i vanlig bemärkelse finns alltså inte.

* Troligen har du aldrig haft lön och vet inte att det baserat på lönen betalas in en pensionsavgift. Men så är det.

* Texten är väldigt tydlig på vad som räknas som tillgångar. Det är stipulativt definierat som de avgifter som betalas in.

* Dvs desto större aggregerad lönesumma, desto större är "tillgångarna" och desto mindre sannolikhet för att bromsen slår till.

* Bromsens uppgift är att strypa utbetalningarna när inbetalningarna inte räcker till.

* Stiger inte BNP så stiger inte de aggregerade lönesummorna och därmed inte pensionsavgifterna. Det leder till att bromsen slår till.

------------------
Detta har exakt inget med börsen att göra.
Citera
2020-04-26, 17:44
  #3545
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av liksom-fb
Det var ju intressant att pensionssparare lyckas undvika effekterna av börsnedgång.

Låt oss bara hypotetiskt säga att pensionssparare står för halva börsvärdet via deras fonder.
Ett börsfall på 30% och att pensionsspararna är opåverkade skulle då leda till att resterande ägare åker på en 60%-ig nedgång.

Är det någon som ser någon brist eller bristande verklighetsförankring i KABUN's föreställningar.

Mina pensionspengar har gått upp 33% under coronakrisen. Allt handlar om var man placerar pengarna och när man omplacerar.
Citera
2020-04-26, 20:02
  #3546
Medlem
HerrMannlichtManns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av liksom-fb
Tammer får helt enkelt rösta på C om han vill ha en hygglig pension.
(Partier så som V, SD, S, Mp som för en tillväxthämmande politik bör han iaf undvika).

Du verkar inte förstå att svenskar är bland de mest privatbelånade i EU? Tror du kanske Sverige befinner sig i ett eget litet paradis utan kontakt med utomstående omvärld? Hela världen har varit överbelånade pga låga räntor ifrån storbankerna och när marknaden kraschar pga orimilga övervärderingar så kommer samtliga börser ned under flera år. Ditt "taktikröstande" kommer inte ha någon som helst effekt när det sker och din framtida pension kommer bara följa marknaden.

PS. Den endra anledningen till att rösta (S) idag vore att man inte hade någon som helst känsla av moral.
Citera
2020-04-26, 20:36
  #3547
Medlem
liksom-fbs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HerrMannlichtMann
Du verkar inte förstå att svenskar är bland de mest privatbelånade i EU?
Med finansiella nettotillgångar på 10'000 mdr. Fastigheter tillkommer.
Vad är det stora bekymret att vi har en belåningsgrad på 22%

Citat:
Ursprungligen postat av HerrMannlichtMann
Tror du kanske Sverige befinner sig i ett eget litet paradis utan kontakt med utomstående omvärld?
Det är tvärtom jag som får uppmärksamma det, då folk i forumet inte verkar känna till den globala konkurrensen.

Citat:
Ursprungligen postat av HerrMannlichtMann
Hela världen har varit överbelånade pga låga räntor ifrån storbankerna
Känns det så i hela kroppen?

Citat:
Ursprungligen postat av HerrMannlichtMann
och när marknaden kraschar pga orimilga övervärderingar
Känns det så i hela kroppen?

Citat:
Ursprungligen postat av HerrMannlichtMann
så kommer samtliga börser ned under flera år.
Känns det så i hela kroppen?

Citat:
Ursprungligen postat av HerrMannlichtMann
Ditt "taktikröstande" kommer inte ha någon som helst effekt när det sker och din framtida pension kommer bara följa marknaden.
Jag är helt införstådd med att majoriteten är vänsterväljare och kommer att rösta fram tillväxthämmande partier.
Jag har förberett mina barn på att dom nog behöver lämna landet och söka sig till mer tillväxtvänliga platser. (Nyliberala alltså).

Men i den mån Löfven samarbetar med C och L för att näringslivet skall överleva så uppskattar jag ju det. Och jag tror också att Regeringen har agerat ganska rationell i coronakrisen.
Än så länge. Helst borde man pressa tillbaka facket. Och minska statens bidrag till akassan. Och säga till facket att dom kan betala det i stället.
Det är mycket negativt för Sverige att facket tillåts hålla så många människor i utanförskap.

Det hämmar tillväxten. Om det kunde få arbeta ökar skatteintäkterna och utgifterna minskar. Och man kunde sänka skatten.

När nu arbetslösheten ökar så kunde man sätta till press på facket att dom inte får hålla lika många arbetslösa.
Citera
2020-04-26, 20:38
  #3548
Medlem
liksom-fbs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av GoodLord
Mina pensionspengar har gått upp 33% under coronakrisen. Allt handlar om var man placerar pengarna och när man omplacerar.
Mjahaja, är din föreställning då att pensionsspararnas tillgångar har ökat med 30 % när börsen har kraschat, och övriga aktieägare därmed åkt på en 90% nedgång.
Citera
2020-04-26, 22:12
  #3549
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Covid-is-mental
Vad är mest värt, en miljard skapad på ett industrigolv eller en miljard skapad av tjänsteproduktion? Varför skulle tjänstesektorn vara enklare att starta om? Det är ju tjänstesektorn som drivit tillväxten i de mest industrialiserade länderna, medan u-länder har kunnat kopiera industriell tillverkning.

Tänker på att det är förenat med stora kostnader att starta upp industrierna på nytt? Men absolut, tjänstesektorn är även den viktig.

Citat:
Ursprungligen postat av Covid-is-mental
Allt det där har ju alla partier dragit ned på stenhårt de senaste 30 åren. Det kommer de självklart att fortsätta göra. Bara förra veckan ställdes 2500 rättegångar in, och kötiderna för vanliga brott var redan ett år. Räkna med anställningsstopp för Polisen och inga nya anstaltsbyggen. Domstolarna blir nog kvar eftersom de är födkrok för juridiskt helt outbildade politiker som dömer där. De är för nära beslutsfattarna. Försvarets får ge upp dagens ambitiösa framtidsmålsättning att med en brigad kunna försvara en plats i en vecka. JAS-flygplanen kommer att reas ut till andra länder. Räkna med fortsatta massuppsägningar inom sjukvården, bara på Södersjukhuset i Stockholm hade 200 läkare sagts upp i vintras innan förkylnings-paniken. Samhällsskydd har vi inget som helst spår av, och jag vet att svenska folket aldrig kommer att rösta på partier som vill återskapa beredskapslager av läkemedel, livsmedel, drivmedel.

Ja tyvärr har du förmodligen rätt. Men de delar jag tog upp borde i ett sunt samhälle vara det som prioriteras och inte all den sörja det slösas pengar på i landet Sverige.
Citera
2020-04-26, 22:35
  #3550
Medlem
mjohan84s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Covid-is-mental
Vad är mest värt, en miljard skapad på ett industrigolv eller en miljard skapad av tjänsteproduktion? Varför skulle tjänstesektorn vara enklare att starta om? Det är ju tjänstesektorn som drivit tillväxten i de mest industrialiserade länderna, medan u-länder har kunnat kopiera industriell tillverkning.


Allt det där har ju alla partier dragit ned på stenhårt de senaste 30 åren. Det kommer de självklart att fortsätta göra. Bara förra veckan ställdes 2500 rättegångar in, och kötiderna för vanliga brott var redan ett år. Räkna med anställningsstopp för Polisen och inga nya anstaltsbyggen. Domstolarna blir nog kvar eftersom de är födkrok för juridiskt helt outbildade politiker som dömer där. De är för nära beslutsfattarna. Försvarets får ge upp dagens ambitiösa framtidsmålsättning att med en brigad kunna försvara en plats i en vecka. JAS-flygplanen kommer att reas ut till andra länder. Räkna med fortsatta massuppsägningar inom sjukvården, bara på Södersjukhuset i Stockholm hade 200 läkare sagts upp i vintras innan förkylnings-paniken. Samhällsskydd har vi inget som helst spår av, och jag vet att svenska folket aldrig kommer att rösta på partier som vill återskapa beredskapslager av läkemedel, livsmedel, drivmedel.


En jäkla skillnad på
Investering när det gäller de olika företagen

Ett industriellt företag kräver bra mycket mer investeringar än ett tjänsteföretag
Citera
2020-04-26, 22:35
  #3551
Medlem
mjohan84s avatar
Volvo Cars vd Håkan Samuelsson kämpade redan innan coronakrisen eskalerade med ett krav från ägaren om att minska kostnaderna.
Nu väntar betydande besparingar och nedskärningar inom såväl Volvos lyxmärke Polestar som bildelningsbolaget M, enligt Di:s källor.
Citera
2020-04-26, 22:59
  #3552
Medlem
GlennvonGoteborgs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av liksom-fb
Med finansiella nettotillgångar på 10'000 mdr. Fastigheter tillkommer.
Vad är det stora bekymret att vi har en belåningsgrad på 22%


?????
Fastighetsbolagens störts inkomster är vad?
Svar: Butiker, kontor, resturanger m m. Brasncher som nu konkar en efter en.
Förlorar fastighetsbolagen sina kunder så går de sjölva snart i konkurs och då får bankerna rejäla problem då våra svenska banekr är verkligen exponerade mot fastighetsbranschen.

https://investerarfysikern.se/2019/01/riskerna-i-fastighetsbolagen/

Citat:"De är få som missat att det är stormigt på bostadsmarknaden och för bostadsutvecklarna under senaste året men det är intressant att notera att det ännu inte har spridit sig till de övriga fastighetsbolagen på börsen"

https://cornucopia.cornubot.se/2020/04/butiksdoden-mq-i-konkurs-ger-upp.html

Citat:"Atrium Ljungberg drar tillbaka sin tidigare prognos för helhåret och skriver ner värdet på sina fastigheter med 1 500 MSEK, eller en och en halv miljard kronor. Småsummor i sammanhanget kanske, men bolaget ger nu inte längre några prognoser efter att tidigare haft prognosen om +1 200 MSEK i värdeförändringar för 2020, men som nu blev -1 500 MSEK på bara ett kvartal. Ur kvartalsrapporten:

"Av våra hyresintäkter består cirka 30 procent av sällanköp (kläder, skor m.m.) samt restauranger och kaféer. Dessa verksamheter har tappat upp till 70 procent av sin omsätt*ning. [...] Även om en liten del, endast en procent, av våra hyresintäkter är relaterade till ett omsättningsutfall så kommer vi att påverkas av att hyresgäster inte har möjlighet att betala sina hyreskostnader. Vi ser också ett ökat antal rekonstruktioner och konkurser inom handelssegmentet."
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in