Det kommer bli slakt. Alla jag känner inom restaurangbranschen har blivit varslade. Utan en enda kund, omöjligt att betala löner. Snart kommer ingen heller låta tvätta bilen, handla förutom det livsnödvändigaste, klippa håret, anlita städhjälp -- vilket förstås sätter igång en lavin av massarbetslöshet.
Hur ska alla människor kunna betala hyran, elräkningen, räntorna på de skyhöga lånen etc etc?
Redan om en månad kommer fullt kaos ha utbrutit. Massa hungriga människor som inte har råd att köpa mat kommer driva omkring och ställa till oreda, bryta sig in överallt för att sno mat, råna folk. Husdjur kommer att stjälas och bli uppätna. Vansinniga neger-arab-kravaller blossar upp i alla ghetton.
Folk kommer inte ens ha råd att knarka vilket får till följd att alla kriminella immigranter som lever av knarkhandel kommer löpa amok i medelklassens bostadsområden. Besinningslösa och beväpnade afrikaner och afghaner i tusental kommer likt gräshoppssvärmar dra fram i städer och samhällen.
Gud bevare Sverige, detta ser mycket mörkt ut