Citat:
Ursprungligen postat av
Julskinkato
Volvo är väl ändå ett kinesiskt företag nu, de passar nog på att flytta produktionen dit. Så vi kan glömma Volvo och nån får bygga ett nytt svenskt varumärke som gärna får stanna i landet.
Förövrigt så är det lite en myt att folk dör mer under en ekonomisk depression. Visserligen leder konkurserna säkert till fler självmord. Men å andra sidan minskar arbetsstress och olyckor. Summan är snarast en ökning av medellivslängden. Beror naturligtvis på Hur djup depression.
Jag tror inte du vet hur människan fungerar.
En hårt arbetande välkommnar säkert "den stressfria egna tiden".... i en vecka. Sedan klättrar dem på väggarna. Alla kanske ser sig som flitiga, men alla har ett beroende av några saker som inte ofta märks :
1. Att ha ett syfte, någonting som ger dagen en mening
2. Att vara behövda.
Ett arbete uppfyller just dessa bägge syften, det dessutom väldigt bra. Vårat sökande efter mening bottnar tom. säkert i våran evolution i att behöva arbeta för att överleva. bygga skydd, jaga mat osv.
Och när vi inte gör det, så vill vi vila = vi är lata.
Allt detta är den sämsta kombinationen möjlig. En del arbetslösa vet vi som bekant tappar aaaaallt.
Till och med slutar att ta hand om personliga hygienen.
Massarbetslöshet är en monumental katastrof, som får närpå all aatt må dåligt, känna rastlöshet, meningslöshet, brist på mening med livet, hopplöshet, självmordslängtan, depression.
Jag är inte säker på att våra politiker är rätt människor för att kunna reglera en marknad för alla dessa som är i behov av arbete. Det kommer att bli mycket mygel och korruption, för att kuppa till sig de intressanta jobben, när det blir stor arbetslöshet.