Citat:
Ursprungligen postat av evolute
1. Har LiTH ingen kemiingenjörer? Rent allmänt kan det vara lättare att doktorera på teknisk fakultet då de ofta har lite mer deg och fler 'oattraktiva' (= tillämpade) områden. Lönerna är ofta högre på teknisk fakultet också.
2. Givetvis ska du välja en handledare som letar doktorander eller som du tror har ekonomiska möjligheter att ta emot en doktorand. Annars får du lita till de 'centrala' doktorandtjänster som utlyses. Ska jag vara helt ärlig är jag mer van vid förfarandet vid teknisk högskola där jag har fått intrycket att professorer kanske har lite mer frihet att göra som de vill.
3. Bra betyg är alltid bra. Har du riktigt bra studieresultat kanske du kan få ett stipendium men jag vet inte hur det fungerar på universitet där man 'bara' kan få G-VG. Måste vara ganska många som bara har VG.
1. Nej.. Det närmaste man kommer är Kemiska biologer (pfft!).
2. Hmmm, hur vet jag vilka handledare som söker doktorander, och har pengar? Hur stora valmöjligheter har man när det gäller att skaffa sig en handledare?
3. Tror inte att det är särskilt många som har VG i alla ämnen, åtminstone inte på mitt program. Inte sällan är det bara 4-5 stycken som skriver VG på tentorna (även då vi läser kurser tillsammans med folk från andra program), så jag bör ligga ganska högt i topp med mina 60 p VG av 70 lästa (tyvärr kom missen i en kurs i Organisk kemi... Jag bör dock kunna skriva upp det betyget relativt enkelt, efter att ha läst fler kurser i ämnet.).
Men visst, jag behöver väl inte få några stipendier bara för att mina klasskompisar är kassa i huvudet.