Citat:
Ursprungligen postat av
slimshaddy
Känner du till Fermi paradox? Läs på innan du slänger ut sånna här dumheter. Tid och rum är problemet.
Jag känner till Fermi paradoxen ja, gör du? Det var inte många år sedan man proklamerade att det är idiotiskt att tro att något som är tyngre än luft kommer kunna flyga..
Citat:
Ursprungligen postat av
Zaedrews
Tror mer det kommer vara en fråga för dom att kommunicera med oss. Vi kommer vara hundar enligt dom. De är rest över ljusår. De kommer se oss som underlägsna mer som myror kanske.
Det är inte säkert. Vi har ändå kommit rätt långt inom fysiken mm. Visst kommer vi vara underlägsna men förmodligen inte så korkade att vi inte kommer kunna lära oss av dem.. Ungefär som vi lär våra barn.. När du börjar lära barnet tex matte så slänger du inte fram en fourieranalys det första du gör utan börjar lära den räkna..sen plus o minus osv.. På samma sätt borde aliens kunna förklara mer avancerade saker för oss även om det kommer ta lite tid.
Citat:
Ursprungligen postat av
Inte-nog-PK
Nej, sådana verklighetsmodeller är inte ens universella bland människorna och sannolikt än mindre bland djurarter från helt olika världar. Du blandar ihop våra modeller av verkligheten, vårt kulturella språk och våra föreställningar, med den faktiska verkligheten. Varför skulle andras modeller ens nödvändigtvis vara formler?
De har med största sannolikhet någon form av matematik/fysik/kemi om de lyckats ta sig hit i ett rymdskepp.. En vattenmolekyl ser ungefär lika ut på mars som på jorden...
Citat:
Ursprungligen postat av
Macatho
Fast egentligen så är fermis paradox mest trams. En tramsparadox skapad för att förklara en tramsekvation (Drakes).
Att slänga ur sig ekvationer utan att ha alla värden på variablerna blir ju bara tramsigt.
Sen är självklart TS startpost även den otroligt tramsig.
Vi kan kommunicera med djur, kommunikationen blir inte speciellt effektiv men viss kommunikation går.
Precis vad jag menar, kommunikationen för deras del sannolikt inte särskilt intressant förutom kanske vår historia, religion osv. De kanske tycker vi är väldigt fattiga som bara har syn, lukt, smak, hörsel och känsel. De kanske har 20 sinnen till som de vill diskutera som vi aldrig kommer förstå. Däremot kommer vi förmodligen via matte/fysik/kemi kunna förstå mycket och lära oss mycket om hur universum fungerar.
Citat:
Ursprungligen postat av
Redoxreaktion
Utomjordingarna skulle troligen kunna förstå oss. Omvänt skulle nog inte gå lika lätt.
Konceptet vattenmolekyl existerar inte för en apa...
Nej men till skillnad från andra djur på vår planet har vi förmågan att tänka abstrakt och konstruera avancerade uppfinningar. Det borde vara relativt lätt för en alien att se var i utvecklingen vi befinner oss och sedan snabblära oss saker. Visst varje enskild människoindivid kommer inte förstå allt men som ett kollektiv kommer vi nog kunna hanka oss fram rätt skapligt.
En lysande människomatematiker kanske knäcker deras talsystem hur det fungerar och förmedlar det till sina matte kolleger och då lyckas en annan förstå vad de menar med sin formel om vågrörelser.. osv.
Men nej jag tror inte att vi kommer kunna be dem köpa med sig en hämtpizza det första vi gör när de landat.