2020-05-25, 23:28
  #5329
Medlem
klybans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Japhy
Eller hur! Att åka och golfa under USAs största ledaga dag, näst 4 juli är ju ett oerhört brott! För det borde han bli impeached. Alla andra presidenter brukar bara vara lediga, men Trump GOLFAR!!! Helt hemskt! Han borde istället uppfinna ett vaccin eller nåt.

Jag håller med dig! När alla är lediga borde Trump BEORDRA journalisterna att komma till WH för en PK. Det är viktigt!

Eller hur! Att Trump sade att ett mirakel kanske kunde komma i April, visar oss att han inte är en PROFET och det är ju hemskt. Självklart var det fel av honom att hoppas på att pandemin skulle gå över. Alla vet att den som hoppas att en pandemi ska gå över som genom ett mirakel borde avsättas omgående! 100 000 av 330 000 000 är ju en OHYGGLIG siffra. Nästan lika hög som genomsnittet i hela EU!!!
Att bara vara så hemsk att man vågar LJUGA om att man HOPPAS på ett MIRAKEL är nog för mig. Han är ELAK. Han borde verkligen inte ha hoppats på ett mirakel. För det borde han steglas! De som inte hoppades alls borde hyllas!

Ja eller hur! För vem är han president? Inte är det för de som valde honom i alla fall! De 65 000 000 människorna finns ju inte ens. Särskilt inte om man tittar på LA eller NY. Där har de i alla fall haft mage att dö i större utsträckning än de hemska republikanskt styrda staterna. Jag menar att det beror på att de hade modet att hellre dö än att leva under hemskingen Trump!

Vi får väl anta att Trump än en gång kommer bestämma över budgeten och köra över kongressen som, enligt konstitutionen är de som bestämmer över budgeten. Det har han ju gjort hela tiden. För det övergreppet mot Separation of Power borde han bli dömd i krigsrätt. Att han så inte har blivit måste bero på en konspiration. Att han har sån makt att han får ta över hela budgetbeslutet är ju fruktansvärt!

Vi får hoppas att Pelosi och demokraterna visar lite stake och lägger fram en egen budget nån dag. Men det kommer nog aldrig hända.
Frågan var om PK, COVID-19 frågor och ekonomi och hur man ska göra för detta.
Det var tydligen en alldeles för tuff fråga för dig, ber om ursäkt om du tycker det är jobbigt, dock är dessa mycket berättigade frågor i krisen för COVID-19 och den ekon om som skapas.
Och lustigt nog så riktar du in dig på en dag, och när vi pratar om flera, men prata om annat är alltid din melodi, då du inte har förmågan att svar på frågor med fakta, forskning och saklighet med en rödtråd för nå konsensus.
Du gör dig irrelevant i dina svar, då svaren saknas från dig.

Och åka golfa istället för hjälpa sitt folk och sina medbrogare, gör trumpen till den svagaste presidenten någonsin.
Inte ens i en tid av nöd kan trumpen underlåta sig hjälpa till, och det är talande.
Citat:
Ursprungligen postat av Japhy
Sant! Att vara så pass dum att man protesterar över att bli av med sina företag och arbeten är ju hemskt! Om ändå folk hade hållit sig inlåsta 1776 så hade de ju fått tillhöra Storbritannien! Det kan inte finnas nåt med antiamerikanskt än att protestera mot förtryck och vilja ha frihet. De borde fängslas hela bunten! Så jävla osmakligt att vilja jobba och betala hyra och mat till sin familj. De borde nöja sig med att kanske få lite bidrag, som en normal somalier. Hemska människor! Helt mongoloida!!!
Dock kvarstår att trumpen struntar i sitt folk och sina medborgare, för vem är trumpen president undrar om , om nu det inte är folket och dess medborgare?
Citat:
Ursprungligen postat av EnGodForlorare
Helt sjuka bilder från den demonstration i Kentucky mot guvernören Andy Beshear:

https://twitter.com/i/status/1264655684051906572

Den här typen av mongon gör att Trump kanske förlorar valet ändå.
Det var intelligensreserven, undra om den ens förstår själva hur galet fel ute de är?

Sen sure, man bör nog öppna upp mer i USA, detta håller inte i längden.
Men med mongon som detta, så kommer återspridningen troligtvis vara enorm.
Citat:
Ursprungligen postat av DjPutte
https://www.youtube.com/watch?v=sQUq9sAXpxg
Som sagt Republikanerna är väl inte de mest smarta eller vad säger du
Haha, de tror att Bill Gates ska se till dom få mikrochipps av deras arbete hahaHAHA
Hur kan man ens bli så korkade?
Men och andra sidan jag sett Jaywalking, det är skrämmande faktiskt hur korkade en del är där.
Citat:
Ursprungligen postat av Japhy
Nej, det är ju självklart att flera hundratusen kommer dö. Själv tippar jag på runt femhundratusen. Eller kanske åttahundratusen. Kanske en miljon!!! Då kommer det gå åt skogen. Men jag är säker på att Trump räknar med att det bara blir judar och negrer och mexikaner som dör. Han är ju fascistnazist. Då går det säkert åt skogen. Om minst åttahundratusen dör. Det viktiga är att vi blir HYSTERISKA!!!

Jag håller med dig Albert! Det viktigaste är att tvinga alla att vara inlåsta så de inte kan jobba och köpa mat. På så sätt kan vi rädda massa rika människor som inte behöver jobba. Det är solidariskt och bra! De är ju ändå viktigare än den jävla pöbeln som inte har sparat ihop till en lockdown. De jävla fascisterna! De röstar säker på Trump ändå och borde svälta ihjäl utan att protestera. Leve Humanismen!
Opps, sen under.
Citat:
Ursprungligen postat av Japhy
Influensan dödar c:a 55 000 per år. Säsongen varar från december till början av april - alltså fyra månader. Ungefär lika länge som Covid-säsongen varat. Snart är Covid-säsongen över, eftersom viruset dör i värme (c:a 27 grader Celsius utanför kroppen) och av solens UV-strålar.

Du är hysterisk eftersom du saknar kunskap.
Det visade sig du inte alls sade 500000k, utan du trodde det skulle snart vara över.
Citat:
Ursprungligen postat av Japhy
Precis. Det är ju tydligt vid det här laget att OTROLIGT många kommer dö. Kanske alla!!! Därför måste vi sluta jobba och tvinga alla i USA, men inte i Europa, att fortsätta vara inlåsta. Det är det enda logiska. Amerikaner är ju viktigare än vi är!

Man kan inte tvinga folk som är döda att gå till frissan. Det är sant och du har rätt. Lås in alla Amerikaner och håna och häckla de som är så dumma att de protesterar. De har helt enkelt inte förstått att alla kommer dö om de inte lyder!

Det viktiga är att de inte får välja själva, utan överlåter det till Pelosi, som ju vet bäst!
Varför åker då trumpen och golfar än att hjälpa sitt folk och sina medborgare, saknar all logik.
Vet det är en för tuff fråga för dig.
Citat:
Ursprungligen postat av Japhy
Jag håller med dig. WHO som sade till världen att covid inte smittar mellan människor och det inte fanns något skäl till oro borde vi lita på!

Att massa elaka Trumpköpta läkare själva äter det i förebyggande syfte visar ju bara att de är Trump-supportrar. Det är hemskt. Men jag håller med dig! Trumps läkare är säkert helt inkompetent och försöker förgifta presidenten. För det borde han bli dömd för mordförsök!

Ju längre tid vi kan hålla USA stängt, samtidigt som EU öppnar, desto bättre. Det är ju så komplext det hela. Jag är säker på att minst flera miljoner Amerikaner kommer dö och att de borde sluta äta istället för på så sätt kan de överleva i tre till fyra veckor. Vi i EU får bara hoppas av vi överlever, nu när vi öppnar. Och vi i Sverige är såklart redan dödsdömda, med tanke på hur vi lever. Jag tippar på att alla är smittade vid det här laget. Hemskt!

Jag tycker vi ska vara skräckslagna. Särskilt vi som har pengar på banken och kan beställa mat från Matkasse.se. Resten av packet kan ju få lite ris istället och saknar betydelse. De har ju inget att förlora på att svälta ihjäl.
All studier är stoppade, då de dog fortare.
Citera
2020-05-26, 00:57
  #5330
Medlem
0rganets avatar
En av Den fetes närmsta rådgivare uttalar sig om att gå tillbaka till arbetet:
Citat:
White House adviser Kevin Hassett: "Our human capital stock is ready to go back to work."
Video! Och han säger först our capital stock haven´t been destroyed med ett leende som bara Stalin älskat..
https://twitter.com/atrupar/status/1264996588834996226

Tror det ringer lite illa hos vanligt folk att kalla de boskap som ska till slakthuset. Men det kanske är lingon i vita huset om vanliga amerikaner.



Trist människosyn tycker jag och brist på empati, tycker allah maga:iter att amerikaner är boskap som kan offras?
__________________
Senast redigerad av 0rganet 2020-05-26 kl. 01:43.
Citera
2020-05-26, 02:04
  #5331
Medlem
0rganets avatar
Den lite lätt överviktige ledaren talar ett kraftig språk till sin boskap!

Donald Retweeted en Bild där Biden med mask ser ut som REALLY I AM GONNA FIX THIS AND YOU WILL LOVE ME!:
https://twitter.com/brithume/status/1265045009323241472

Wow Biden ser ut som the terminator och lilla svamp kuk donald kan inte förstå det.

Tror detta sabbade mera för den lilla veklingen som inte vill använda ansiktsmask .

Hur många gravar kan en en väldigt privilegierad vit gammal fet man gräva?

Hans hantering är ju: stäng ner!!! inget görs. Öppna upp nu, ta till vapen om så behövs!!

__________________
Senast redigerad av 0rganet 2020-05-26 kl. 02:19.
Citera
2020-05-26, 06:40
  #5332
Medlem
klybans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 0rganet
En av Den fetes närmsta rådgivare uttalar sig om att gå tillbaka till arbetet:

Video! Och han säger först our capital stock haven´t been destroyed med ett leende som bara Stalin älskat..
https://twitter.com/atrupar/status/1264996588834996226

Tror det ringer lite illa hos vanligt folk att kalla de boskap som ska till slakthuset. Men det kanske är lingon i vita huset om vanliga amerikaner.



Trist människosyn tycker jag och brist på empati, tycker allah maga:iter att amerikaner är boskap som kan offras?
Grinet på ansiktet samtidigt han säger detta, vittnar om total empatiförlust.

Varför pratar man så extremt lite hur det ska gå till att återgå till ett normalt liv, än bara dumpa gå tillbaka.
Nästan som man vill ta livet av sina medborgare, över forcera fram en ekonomi.
Nu behövs det nog ändå öppnas upp, men vi märker hur litet intresset är för folket och medborgarna.
Det är ju dom som kommer dra lasset här, varför adresseras dom frågorna så lite för?
Är man så ointresserad.
Citat:
Ursprungligen postat av 0rganet
Den lite lätt överviktige ledaren talar ett kraftig språk till sin boskap!

Donald Retweeted en Bild där Biden med mask ser ut som REALLY I AM GONNA FIX THIS AND YOU WILL LOVE ME!:
https://twitter.com/brithume/status/1265045009323241472

Wow Biden ser ut som the terminator och lilla svamp kuk donald kan inte förstå det.

Tror detta sabbade mera för den lilla veklingen som inte vill använda ansiktsmask .

Hur många gravar kan en en väldigt privilegierad vit gammal fet man gräva?

Hans hantering är ju: stäng ner!!! inget görs. Öppna upp nu, ta till vapen om så behövs!!

Kan nog vara bra att trumpen lyfter en person som uppenbarligen tar sjukdomen på allvar, och då för biden.

Och visst faan ser han ut som en terminator och med brillorna på, tom lite grymmare.
Citera
2020-05-26, 08:08
  #5333
Medlem
whogivesafucks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 0rganet
Den lite lätt överviktige ledaren talar ett kraftig språk till sin boskap!

Donald Retweeted en Bild där Biden med mask ser ut som REALLY I AM GONNA FIX THIS AND YOU WILL LOVE ME!:
https://twitter.com/brithume/status/1265045009323241472

Wow Biden ser ut som the terminator och lilla svamp kuk donald kan inte förstå det.

Tror detta sabbade mera för den lilla veklingen som inte vill använda ansiktsmask .

Hur många gravar kan en en väldigt privilegierad vit gammal fet man gräva?

Hans hantering är ju: stäng ner!!! inget görs. Öppna upp nu, ta till vapen om så behövs!!


Dr. Prof. Stalinisten Trump hånar i princip en som ser ut som hans fanatikerflock som fjantar runt med vapen, kamouflagepaltor och just ansikts- mask/skydd.
Det var ju bra människor sa Humle när det begav sig.
Citera
2020-05-26, 08:13
  #5334
Medlem
whogivesafucks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Japhy
Trump bara spelar golf hela tiden istället för att uppfinna ett vaccin. Det är nog det värsta av allt.

Nästan.
Efter 821 dagars regerande hade han hunnit med 170 rundor.
Kan ju fundera på när - normalt - mannen? med kanske världens tyngsta arbete hinner jobba?
Citera
2020-05-26, 08:49
  #5335
Medlem
DjPuttes avatar
https://www.youtube.com/watch?v=LtCcodPkIEE
Japp det går bra nu i Missouri & US Trump ropar öppna dem öppnar, Man går till jobbet för Trump sade man kan jobba med lite COVID-19 i kroppen går så bra så.....
Citera
2020-05-26, 11:01
  #5336
Medlem
klybans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DjPutte
https://www.youtube.com/watch?v=LtCcodPkIEE
Japp det går bra nu i Missouri & US Trump ropar öppna dem öppnar, Man går till jobbet för Trump sade man kan jobba med lite COVID-19 i kroppen går så bra så.....
Skrämmande hur korkade de är i USA.
Men detta är mer som trumpen få ta ansvar för.

WHO flaggar för en omedelbar andravåg, vilket bör höja ett varningens finger för många länder.
Frågan är om Amerikaner är intelligent nog att ens öppna upp före det är över.
Och med en så svag ledare som ser golfande viktigare än folket, så frågan man sig varför stolpskottet är där ens.
Citera
2020-05-26, 16:49
  #5337
Medlem
DjPuttes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av klyban
Skrämmande hur korkade de är i USA.
Men detta är mer som trumpen få ta ansvar för.

WHO flaggar för en omedelbar andravåg, vilket bör höja ett varningens finger för många länder.
Frågan är om Amerikaner är intelligent nog att ens öppna upp före det är över.
Och med en så svag ledare som ser golfande viktigare än folket, så frågan man sig varför stolpskottet är där ens.
https://www.youtube.com/watch?v=sFREmfL4ark
Rätt talande bild av Trumps misslyckande!
Citera
2020-05-26, 18:08
  #5338
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DjPutte
https://www.youtube.com/watch?v=sFREmfL4ark
Rätt talande bild av Trumps misslyckande!

Väldigt klart och tydligt. Tramsandet från Trumps sida medan tiden gick har dödat en helvetes massa amerikaner. Och än i dag vill han ju inte ta det på allvar. Har aldrig tyckt att han var duktig på något överhuvudtaget men just nu är han så dålig att det är svårt att ta till sig. Hur slut i huvudet kan man vara och fortsätta vara president?
Citera
2020-05-26, 18:59
  #5339
Medlem
100,030 döda rapporterade nu

Men siffrorna har gått ner och hoppas de fortsätter att göra det, och att det inte kommer en andra våg. Det försvann inte magiskt i april men kanske innan juni?
Citera
2020-05-26, 19:14
  #5340
Medlem
Japhys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av whogivesafuck
Nästan.
Efter 821 dagars regerande hade han hunnit med 170 rundor.
Kan ju fundera på när - normalt - mannen? med kanske världens tyngsta arbete hinner jobba?
Jag håller med dig! Spelar man golf hela var fjärde dag har man ju inte tid att jobba de övriga 550 dagarna. Det vore omöjligt!
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in