Citat:
Ursprungligen postat av
Dofterna
Svaret på varför det blir så här tokigt är ju att ingen vill ställa sig upp och "vara rasisten" som berättar för de andra att det här går bara inte även om filmen är snäll, fin, antirasistiskt och inkluderande.
Ungefär som när inte en jävel, förutom den som inte hade något att förlora, ställde sig upp och påtalade det problematiska med förd invandringspolitik.
Sen är det lite märkligt att detta togs fram i Danmark, trodde de kommit längre?
Det är bara så dumt. Ett stort seriöst företag ska ha processer som fångar upp varumärkesrisker innan det gått för långt, och denna var ju rätt uppenbar menar jag. Det är antingen tecken på ett auktoritärt företagsklimat med lågt till tak, eller ett kaotiskt där ledningen inte vet vad som händer i organisationen. Ja, eller att alla var helt överens förstås. Det alternativet finns ju också, även om det statistiskt är det minst sannolika alternativet.
Låt säga att reklambyrån tagit fram en film med glada vita människor, skuttandes runt midsommarstången iklädda färggranna folkdräkter och budskapet - "SAS, ett
äkta Svenskt företag!"
Hade det gått igenom eller fastnat i något filter? Jag hoppas att det hade fastnat i ett filter som sa att den här reklamfilmen är politisk propaganda, precis som den andra borde gjort.