2020-02-13, 00:39
  #157
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Hursomhelsting
Programvaran är open source (typ Linux) och köpt av Israel så att jag skulle inte lita på det på grund av dess litenhet.
Fördelen är att man koda in icke NATO vapen. Systemet togs ju fram för att i kring gå NATO och USA, hela planet är en olaglig piratkopia på US och NATO teknik och vad Israel hjälpte med det var programvara som öppnar upp och hookar på NATO typ Kina lurar med fulAndroid som operativ system.

USA tillåter inte Gripen och det vet finnarna om så att det blir inte Gripen för Finlands del heller.

Fast här var det inte många rätt. Till och börja med är det varken Linux, Open Source, menar du att det finns Gripen repo att ta ner på GitHub eller liknade? Det som körs är eget realtidssystem främst skrivet i Pascal. Det är inget "OS" och det är flera olika CPUer och minnen som kör olika processer som delar dessa över bussnät.

"fulAndroid" alltså

Men Gripen E så har man helt övergått till en modellbaserad utveckling för hur man använder och integrerar med planet. Istället för massa hårdkodade funktioner så har man modeller som laddas in och automatiskt genererar koden som laddas in och sedan körs i realtid. Fördelen med detta är att man i tidigt stadium kan testa koden i virtuella miljöer, så sett korta ner ledtider och få mer mogen kod innan man ens testar i hårdvaran. Så sätt kan man uppdatera göra mer komplexa körningar enklare som annars är mycket krångligt om det görs på konventionellt vis. Detta håller SAAB konkurrenter på med också. Saab skryter om att de är långt framme med detta, svårt att veta hur de andra står sig.
Citera
2020-02-13, 12:06
  #158
Medlem
Bergakungens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hursomhelsting
Hur förklarar du Finlands främsta jaktplan under WWII?
Första batchen om sex plan levererades i februari 1940.
(US) Brewster F2A-1/2 Buffalo = (Fi) Brewster 239 (46st) 1941 - 1945, scoring 477 kills 19 lost. killing ratio 26/1 Brewster.

Det fanns en mängd saker där US hade ett finger med i spelet, levererade reservdelar, motorer, vapen, vi hade ingenting av värde att ge Finland vad gällde vapen utan tvärtom att vi fick del av modern teknik via Finland.
Tyskland tog redigt betalt för tyskt, överpris, fram tills 1943 då det stod klart att dem höll på att förlora.

Så här:

Under Vinterkriget hade Finland svårt ont om moderna flygplan, varför man försökte anskaffa nya, moderna, där man kunde. Sverige hade (i samma ärende) köpt J9 och J10, där det visade sig att USA lade ett vapenembargo på delar av J9-leveransen och hela J10-leveransen, troligen av blandade politiska och egoistiska skäl (Severskyplanen var tämligen obsoleta redan då, och den svenska ordern skickades till största delen till Kina.

Beröringen med Finland är att en stor del av de J9 som hann levereras kom till Sverige via Petsamo. Finland försökte samtidigt att köpa moderna plan, och fick accept på ett bud på Brewster-planen. Tre av dessa levererades kompletta (dvs, utan vapen, sikten och en del annan utrustning), de övriga levererades till Sverige, sattes samman i Trollhättan och gick sedan vidare till Finland.

Se https://www.warbirdforum.com/faf.htm

Under vinterkriget (när Finland hade brist på flygresurser) skickade Sverige några äldre plan som gåva, och satte senare upp F19 med litet bättre grejor. Man kan notera att såväl Finland som Sverige var illa förberedda för ett modernt luftkrig - men det var också angriparen, Sovjet.

En liten krydda i detta är att USA visserligen levererade Brewsterplan 1940, men att Finland köpte ungefär tre gånger så många Messerschmitt 109 från Tyskland under fortsättningskriget. Att USA skulle medverka till Finlands flygvapen under fortsättningskriget är ju helt orimligt.

En av lärdomarna (både i Finland och Sverige var att mindre länder aldrig kan räkna med att behandlas välvilligt i en konkurrenssituation, särskilt om de försöker manövrera mellan konfliktblocken.
Citera
2020-02-13, 14:05
  #159
Medlem
adam7s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av salsadansaren
I första hand JAS och i andra hand något annat icke-amerikanskt må vara de bästa alternativen för Finland för att inte öka spänningarna med Ryssland.
Du fattar väl varför man anskaffar ett multirollflygplansystem?

För att höja tröskeln gentemot ryssarna. Då skaffar man inte annat än det som har bäst militär prestation, inte några kumbajaplan.

Hur svårt kan detta vara för konflikträdda svenskar?
Citera
2020-02-13, 14:11
  #160
Medlem
adam7s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dlcm
Kanske så att med tanke på att det är den första serieproducerade gripen e så vill man testa den mer. Samtidigt har Finlands flygvapen uttryckt att det finns inte riktigt nog med data på flygplanet för det är helt nytt. Kan vara ett sätt att testa mer själv och samtidigt låta Finland titta på och samla data.
Saab gav ett pressmeddelande den sjätte februari att testerna har genomförts.

https://saab.com/fi/region/finland/news-and-press-releases/news-and-press-releases/2020/gripen-e-ja-globaleye-suorittivat-suomen-evaluointilennot/

Du får nog komma med något annat än bara ett påstående att testerna skulle fortsätta.
Citera
2020-02-13, 14:32
  #161
Medlem
adam7s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av janHels
Jo det var faktiskt Tyskland som stödde finland under första och andra världskriget och Sverige under andra världskriget. USA hade ingen intresse för Finland, tvärtom det enda alternativ var att alliera med Nazityskland. Det var många Tyska soldater i Finland, till exempel min mormor berättade att i deras skola man hade arrnangerad så att alla flickor hade tyskarna som brevvän. Jag har också hört att finska soldater hittade Amerikanska matpaket av ryska soldater. Jag vet att svenskarna också hjälpte oss efter kriget med att glömma vapen från ryssarna och min farfar var med i det. Då han var 80 vågade han berätta om saken första gången. Så hemligt var saken. Han berettade om en svensk officerare som var också där för att organisera vapenglömningen.
Under vinterkriget var Tyskland allierad med Sovjetryssland. Tyskland hindrade bl.a. transporter av italienska vapen och ungerska frivilliga till Finland. Hitler hjälpte sin allierade Stalin.

Sedan under fortsättningskriget krigade Tyskland och Finland båda mot Sovjet-Ryssland.
Citat:
Efter kriget hade också amerikarna relativt positiv inställning gentemot finnarna men ryska björnen höll Finland så nära att det var inte mycket man kunde göra.

Då Sovietunionen kollapsade var Finland i mitt av den djupaste depression men der var riktigt fint att Amerikanerna var villiga att sälja oss Hornetplan som var det bästa krigsplan vi kunde drömma om och det var stora pengar då arbetslösheten var 20%.

Sverige försökte hårt att sälja deras JAS 39 och Wallenberg försökte till och med utpressa finlands försvarsminister. Då Finlands president hörde om utpressningsförsök blev han jävligt förbannad och sa att svenskar kan vi aldrig lita på. Då svenskarna hörde att vi hade valt Hornet meddelade de att beslutet kan påverka försvarssamarbete negativt i framtiden. Finsk president var tuff kille och krigsveteran och lakoniskt kommenterade senare att han förstådde inte vilken försvarssamarbete av betydelse talade svenskarna om över huvud taget.
Det att Wallenberg hotade med att dra investeringar från Finland är dokumenterat, men det har inget att göra med varför Hornet anskaffades. Hornet var helt enkelt prestationsmässigt det bästa planet som dessutom hade en framtid. Gripen var ännu i prototypstadiet, och Sverige ville ha en öppen check av Finland att delta i kommande utveckling.
Citat:
I 90 talet man var fortfarande så rädd för ryssland att vi använde namnet F-18 i stället för F/A-18 (fight-attack) för att inte irritera ryssarna. Det var många år sedan men nuförtiden är man inte så rädd längre och har kunnat köpa JASSM kryssningsrobotar och annat. Finland fick vänta 10 år innan vi fick lov att köpa kryssningsrobotar av USA men jag tror att de litar på Finland ganska mycket nuförtiden och är villiga att sälja nästan vad som helst (Growler osv.). Tror att känslan är ömsesidig så att finnar också litar på amerikanernas förmåga att stödja oss med riktig krigsmaterial.

Jag tror att finnarna kommer att välja den krigsplan de behöver, det kan vara Gripen eller någonting annat ingen vet ännu.
Det var inte rädsla för ryssar utan en medveten satsning på air-to-air uppgifter som avgjorde att man tog planet bara för a2a-uppgifter. Då var smartbomber dyra och det lönade sig inte att använda planen för att slänga dumma bomber på ryssarna.
__________________
Senast redigerad av adam7 2020-02-13 kl. 14:34.
Citera
2020-02-13, 14:39
  #162
Medlem
adam7s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Snapcount
Lite oftopic.., men jag har inte hört talas om det där.

Har du någon källa på det ?

Finlands dåvarande försvarsminister Elisabet Rehn har berättat om det bl.a. här (använd översättare).

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005971751.html

Även Frankrike hotade med att Finlands EU-inträde kan riskeras om inte Mirage väljs.
Citera
2020-02-13, 16:17
  #163
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av adam7
Saab gav ett pressmeddelande den sjätte februari att testerna har genomförts.

https://saab.com/fi/region/finland/news-and-press-releases/news-and-press-releases/2020/gripen-e-ja-globaleye-suorittivat-suomen-evaluointilennot/

Du får nog komma med något annat än bara ett påstående att testerna skulle fortsätta.
Som jag skrev gripen E testas fortfarande och man samlar data. Finland har uttryckt oro över att gripen E inte är beprövad. När dom ändå ska göra tester kan dom göra det i Finland och samtidigt kan Finland observera och se mer så dom får mer data på tillförlitligheten o så. Jag pratar inte om att själva militärtestet på gripen är längre än dom andras utan att saab testar själva och ger Finland möjligheten att observera.
Citera
2020-02-13, 17:01
  #164
Medlem
Hursomhelstings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bergakungen
Så här:

Under Vinterkriget hade Finland svårt ont om moderna flygplan, varför man försökte anskaffa nya, moderna, där man kunde. Sverige hade (i samma ärende) köpt J9 och J10, där det visade sig att USA lade ett vapenembargo på delar av J9-leveransen och hela J10-leveransen, troligen av blandade politiska och egoistiska skäl (Severskyplanen var tämligen obsoleta redan då, och den svenska ordern skickades till största delen till Kina.

Beröringen med Finland är att en stor del av de J9 som hann levereras kom till Sverige via Petsamo. Finland försökte samtidigt att köpa moderna plan, och fick accept på ett bud på Brewster-planen. Tre av dessa levererades kompletta (dvs, utan vapen, sikten och en del annan utrustning), de övriga levererades till Sverige, sattes samman i Trollhättan och gick sedan vidare till Finland.

Se https://www.warbirdforum.com/faf.htm

Under vinterkriget (när Finland hade brist på flygresurser) skickade Sverige några äldre plan som gåva, och satte senare upp F19 med litet bättre grejor. Man kan notera att såväl Finland som Sverige var illa förberedda för ett modernt luftkrig - men det var också angriparen, Sovjet.

En liten krydda i detta är att USA visserligen levererade Brewsterplan 1940, men att Finland köpte ungefär tre gånger så många Messerschmitt 109 från Tyskland under fortsättningskriget. Att USA skulle medverka till Finlands flygvapen under fortsättningskriget är ju helt orimligt.

En av lärdomarna (både i Finland och Sverige var att mindre länder aldrig kan räkna med att behandlas välvilligt i en konkurrenssituation, särskilt om de försöker manövrera mellan konfliktblocken.

Jaha att Finland var illa förberett och hade ont om moderna plan under vinterkriget.
Vad säger du då om Fokker D.XXI ? https://en.wikipedia.org/wiki/Fokker_D.XXI

Gloster Gladiator MkII. MkII Var vid 1939 fortsatt ett bra jaktplan med en del lösningar som låg långt i framkant. Vi ska komma ihåg att utvecklingen därefter gick framåt i en rasande fart. https://en.wikipedia.org/wiki/Gloster_Gladiator.

Vad hade flygvapnen i omvärlden då vid 1939? Ingenting bättre förutom då Nazi Tyskland, GB, Frankrike, Italien, USA och Japan, stora industrinationer.

Näe du får allt läsa på.
Citera
2020-02-13, 17:07
  #165
Medlem
Pre 1914s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av yiy
Jasså, jag trodde det var lite tvärtom, därav jag blev fundersam av artikeln.
USA börjar väl dra sig ur Nato?
Ja och nej. USA börjar se sig som lite större, som FN ungefär. NATO ska dock fortfande styras från USA i praktiken och framförallt betala själva vad NATO i stort kostar. Om de ändå formellt fortsätter vara medlemmar så är det ändå ungefär så det kommer att utveckla sig. Och självklart ska NATO köpa det mesta i USA för minsta gnissel.
Citera
2020-02-13, 18:05
  #166
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ReinfeldtM
Det enda du postade var irrelevanta siffror som inte spelar någon större roll i dagens luftstrid, det som spelar roll är vem som avfyrar sina robotar först och det är inte Gripen.

Siffrorna postades då någon ville ha förtydligande vad som ingick i ordet "prestanda"
Så nej, siffrorna var inte irrelevanta.
Att du inte anser att de spelar någon roll är av mindre betydelse.

Är du så sinnesslö att du hävdar att prestanda inte spelar någon roll utan bara robotar så kan du dra åt helvete.
Varför har man ens flygplan om man bara kan skjuta robotar?

Gripenpiloter kommer få mer flygtid än F35-piloter då det är billigare att flyga ett Gripenplan per timme än F35
Således kommer piloter som rattar Gripen vara mer dugliga än deras motsvarighet på F35.
Övar man mer så blir man bättre.
Citera
2020-02-13, 19:06
  #167
Medlem
Hursomhelstings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 45Lokar
Siffrorna postades då någon ville ha förtydligande vad som ingick i ordet "prestanda"
Så nej, siffrorna var inte irrelevanta.
Att du inte anser att de spelar någon roll är av mindre betydelse.

Är du så sinnesslö att du hävdar att prestanda inte spelar någon roll utan bara robotar så kan du dra åt helvete.
Varför har man ens flygplan om man bara kan skjuta robotar?

Gripenpiloter kommer få mer flygtid än F35-piloter då det är billigare att flyga ett Gripenplan per timme än F35
Således kommer piloter som rattar Gripen vara mer dugliga än deras motsvarighet på F35.
Övar man mer så blir man bättre.

Vad vet du om Finlands prioriteringar? Du tror inte att dom har räknat på det?

I köpet av F-35 så ingår en joint venture = samriskföretag med Norge.
Norge och Finland kommer då att dela på kostnaderna, allt, och givetvis öva ihop.

Det är en oslagbar deal.
Citera
2020-02-13, 20:06
  #168
Medlem
Bergakungens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hursomhelsting
Jaha att Finland var illa förberett och hade ont om moderna plan under vinterkriget.
Vad säger du då om Fokker D.XXI ? https://en.wikipedia.org/wiki/Fokker_D.XXI

Gloster Gladiator MkII. MkII Var vid 1939 fortsatt ett bra jaktplan med en del lösningar som låg långt i framkant. Vi ska komma ihåg att utvecklingen därefter gick framåt i en rasande fart. https://en.wikipedia.org/wiki/Gloster_Gladiator.

Vad hade flygvapnen i omvärlden då vid 1939? Ingenting bättre förutom då Nazi Tyskland, GB, Frankrike, Italien, USA och Japan, stora industrinationer.

Näe du får allt läsa på.


Möjligen kan man då säga att Nederländerna var en bättre vän till Finland än många andra.

Fokkern var möjligen jämförbar med Hawker Hurricane (liknande konstruktion) men den hade klen beväpning och hämmades i luftstrid av sina fasta landningsställ. Gloster Gladiator var en anakronism vid krigets början.

Problemet för Finland var att få leverans av moderna plan - därav inköpet av Brewstern. Det gick "sådär" och utan hjälp från Sverige hade det inte gått.

Hela denna underdiskussion handlar om att små, obetydliga länder ofta blir lämnade i sticket när det hettar till, vilket både Finland och Sverige väl känner till.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in